Nutellayı kim buldu

nutella

Nutella’nın hikayesi, benzersiz ve eşsiz bir ürün oluşturmak için en iyi hammaddelerin titiz seçimi ve işlenmesi ile birlikte ilham veren bir sevgi ve tutku hikayesidir. Şimdi, dünya çapında çok sayıda aile, kahvaltıyı onsuz yapamıyor.

Pietro Ferrero bir pastanede çıraklık yaptıktan sonra, 1933 yılında Turin’de erkek kardeşi Giovanni ile birlikte  kendi fırınlarını açtılar. Ancak birkaç yıl sonra Pietro kardeşinden ayrıldı ve Eritre’ye yerleşti. Planı Panettone keklerini başkent Asmara’da konuşlanan İtalyan birliklerine satmaktı, ancak başarısız oldu ve İkinci Dünya Savaşı patlak verdiğinde eve geri döndü.

Avrupa geri kalanı gibi, İtalya savaştan sonra çok çaresizdi. Fransız İmparatoru Britanya ve kakao üretim kolonileri ile ticareti yasakladığında, piyasada çikolata arzı bitme noktasına geldi.

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra tüm dünyada çikolata bulunmaz bir nimet haline gelmişti. Çok pahallıydı ve çikolata bulmak neredeyse imkansızdı. Bu nedenle fındık, İkinci Dünya Savaşı sırasında ve sonrasında hayati bir rol oynamaya başladı.

Pietro, çikolata yerini alabilecek, 19. yüzyıl Napolyon savaşlarında icat edilen bir karışımı yeniden yapmaya karar verdi. Ferrero’nun fikri kakao yerine daha fazla fındık kullanmaktı.

14 Mayıs 1946’da Ferrero Şirketi resmen kuruldu.

Pietro Ferrero, İtalya’nın fındık yetiştiriciliği ile ünlü Alba’da, Piedmont kentinde kurduğu fırınında , fındık, şeker ve nadir bulunan kakaodan küçük bir pasta yaptı. Yaptığı pastayı dilimlenmiş ekmek üzerine veya somun ekmeğin arasına koyularak yeniyordu. O dönemde meşhur bir yerel karnaval karakteri olan ‘Giandujot’ adını verdi. Giandujot bildiğimiz blok şeklinde bir pastaydı. 1946’da 300 kilogram Giandujot sattı.

Lezzetli ‘Giandujot’ pastası, 1951’de “Supercrema” olarak kremalı bir versiyon olarak üretildi. Ekmek üzerine kolaylıkla sürülen ve yeni bir ürün olan SuperCrema, Nutella’nın öncüsü oldu.

1963’te Pietro Ferrero’nun oğlu Michele, Supercrema’yı Avrupa’da pazarlamak amacıyla, yenilikçi dehası ve deneme yanılma ile SuperCrema’nın tarifini geliştirdi. Bileşimi, kavanozu ve adı değişen bu yeni ürün “Nutella” idi. 20 Nisan 1964’te Nutella’nın ilk kavanozu üretildi.

Michele Ferrero, 89 yaşında ölmeden önce Nutella, Kinder Surprise ve Ferrero Rocher ile Tic Tacs’ı icat etti. Şekerleme icatları ve ticari başarısı onu dünyanın en zengin adamlarından biri yaptı.

Nutella ile ilgili ilginç bilgiler

2012 yılında Fransız senatör Yves Daudigny, palmiye yağı için metrik ton başına 100 € ila 400 € vergi indirimi önerisi sundu. Palmiye yağı Nutella’nın ana maddelerinden biridir ve bu vergi, medyada “Nutella vergisi” olarak adlandırılmıştır.

Dünya Nutella Günü 5 Şubattır.

Poste Italiane 14 Mayıs 2014’te Nutella hatıra pulu çıkardı. Bu pul Istituto Poligrafico e Zecca dello Stato tarafından tasarlanan ve altın bir zemin üzerinde bir Nutella kavanozu bulunan 70 Euro’luk bir puldur.

Ferrero, yıldönümünü kutlamak için 17 ve 18 Mayıs’ta bir Nutella Günü düzenledi.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir