O Ses Yarışmasını kim buldu

O Ses Yarışmasını kim buldu

“O Ses” yada orijinal adıyla “The Voice” bir ses yarışması programıdır. İlk olarak Hollanda da “The Voice of Holland” adıyla yayınlanmaya başlamıştır. Programı ilk bulan kişi Hollandalı yapımcı John de Mol’dür. O Ses ilk olarak 2010 yılında Hollanda da, RTL4 kanalında yayınlanmış ve ülke çapında inanılmaz bir başarı elde etmiştir. Bir yıl sonra program 27 Nisan 2011 tarihinde, John de Mol ve Mark Burnett yapımcılığı ile Amerikan NBC televizyonunda yayınlanmaya başlamış ve dünya çapında tanınmaya başlamıştır.

John de Mol, Talpa Media Holding ve Türkiye’de de faaliyet gösteren Endemol adlı şirketlerin kurucusudur.

2010’un Aralık ayında NBC The Voice of Holland yarışmasının Amerika versiyonunu hazırlamayı düşündüklerini açıkladı. Yarışmanın ilk ismi The Voice of America olarak seçilse de, seçmelerin yapılacağı yerler açıklandığı tarihlerde ismin The Voice olarak kısaltıldığı öğrenildi. Şubat ayının sonlarına doğru, NBC şovun koçlarını açıklamaya başladı. Önce Cee Lo Green, ardından Adam Levine, Mart ayında Christina Aguilera ve ardından şovun son jüri üyesi Blake Shelton’ın isimleri açıklandı.

Türkiye’de O Ses

Dünya’nın bir çok ülkesinde “The Voice” adıyla yayınlanan bu yarışma programı Türkiye’de 10 Ekim 2011 tarihinde Acun Ilıcalı yapımcılığı ve sunuculuğu ile Show TV’ de yayınlanmaya başlamıştır. 2012–2013 sezonunda Star TV de yayınlanmıştır. Acun Ilıcalı tv8 kanalını satın aldıktan  2013–2014 sezonundan beri bu kanalda yayın hayatına devam etmektedir.

Yarışma Formatı

Programda dört jüri ve bir sunucu yer almaktadır. Yarışma formatı seneden seneye değişiklik gösterebilmektedir.

Yarışma formatı üç bölümden oluşur: kör seçmeler, mücadele aşaması ve canlı şovlar. Hepsi ünlü müzisyen olan dört jüri üyesi/koçlar, kör seçmeler bölümünde takım üyelerini seçer. Her takım üyelerini koçları eğitir ve önderlik eder. İkinci bölümde koçlar seçtikleri takım üyelerine ikişerli halde aynı şarkıyı söyletir ve koçun seçtiği isim diğer bölüme atlar. Son bölümde ise kalan takım üyeleri canlı şovlarda birbirleriyle yarışır. Yarışmada kimin kalıp kimin gideceğine halk oylarıyla karar verilir.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir