Odeabank kimin, kim kurdu

odeabank

Odeabank Bankası Lübnan merkezli Bank Audi S.A.L. grubunun Türkiye’deki yüzde yüz iştiraki olarak 15 Mart 2012 tarihinde kurulmuş bir bankadır. Bank Audi S.A.L Türkiye’ de Odeabank’ı kurduktan sonra 20 Haziran 2012’de bankacılık faaliyet izni almak için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na başvuruda bulunmuştur. 2 Ekim 2012 tarihinde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan (BDDK) faaliyet iznini aldığını bildirmiştir.

Faaliyet izin belgesini aldıktan sonra ilk şubesini 1 Kasım 2012’de İstanbul’da Maslakta açan Odeabank, daha sonra 7 Aralık’ta 2. şubesini Güneşli’de, 17 Aralık’ta da 3. şubesini Kozyatağı’nda açmıştır. 2016 Aralık ayı itibariyle Türkiye’de 16 ilde şubesi bulunmaktadır.

Odeabank Sahibi Kim

Bank Audi, evrensel bir bankacılık profiline sahip bölgesel bir gruptur. Şirket, Yatırım Bankacılığının yanı sıra Kurumsal, Ticari, Perakende, Kişisel Bankacılık ve Özel Bankacılık hizmetleri de dahil olmak üzere evrensel finansal ürünler ve hizmetler sunmaktadır. 2016 yılının Eylül ayı sonunda Banka Audi’nin özel müşterilerinin mevduatı 37,0 milyar ABD dolarına ulaşmış ve özkaynakları 3,7 milyar ABD dolarıdır. Bank Audi Grup 6.800 personel bulunmaktadır. 1500 den fazla hissedarı bulunmaktadır.

Bank Audi S.A.L. hem müşteri mevduatları hem de toplam aktifler açısından Lübnan’ın en büyük bankası durumundadır. Şu anda Lübnan’da 79 şubesi ve 223 ATM’si bulunmaktadır.

Bank Audi S.A.L. ın kurucusu Hanna Audi’dir. Şirketin geçmişi Hanna Audinin babasının yaptığı borsa ticaretine yani 1830 yılına kadar uzanır. Bank Audi SAL, 2009’da Euromoney Orta Doğu Mükemmellik Ödülleri töreninde “Lübnan’ın En İyi Bankası” ödülüne layık görülmüştür.

2016 yılında Bank Audi, dünyadaki en büyük halka açık şirketler listesi olan Forbes Magazine Global 2000 listesinde yer aldı. Şirketin en büyük hissedarı Deutsche Bank Trust Company Americas’dır.

Bank Audi’nin faaliyet gösterdiği ülkeler;

  • Lübnan
  • İsviçre, Fransa, Monaco
  • Türkiye
  • Mısır, Ürdün, Katar, Irak, Birleşik Arap Emirlikleri

Türkiye’de Odeabank

Odeabank’ın ana hissedarı Bank Audi’dir. Merkezi Lübnan’da bulunan ve 11 farklı ülkede var olan bölgesel bir gruptur. Kurumsal, ticari, bireysel, yatırım ve özel bankacılık da dahil olmak üzere bankacılığın tüm birimlerinde faaliyet göstermektedir. 2016 Eylül sonu itibariyle konsolide aktifleri 45.3 milyar dolar olarak gerçekleşmiş, müşteri mevduatları 37 milyar dolara, özkaynakları 3.7 milyar dolara ulaşmıştır. 6,865’e yakın bordrolu çalışan sayısıyla Bank Audi Grup’un hissedar tabanı, 1,500’ü aşkın hisse ve /veya Global Depo Sertifika sahibini kapsamaktadır.

Global Depo Sertifikaları (GDR) hem Beyrut Menkul Kıymetler Borsası’na, hem de Londra Menkul Kıymetler Borsası’na kote olan Banka’nın Hisseleri, Beyrut Menkul Kıymetler Borsası’na kotedir. ​

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir