Onedio kimin, Sahibi kim?

onedio kimin

Onedio 1 Ağustos 2012’de Kaan Kayabalı, Türkü Eğinlioğlu, Demirhan Büyüközcü ve Arsen Nurmagomedov tarafından Türkiye’de kurulmuştur. 2015 yılında Türkiye’de 25 milyon internet kullanıcısına ulaşmıştır. onedio.com daha önce dünyada örnekleri olan içerik tabanlı sosyal ağ sitesi sistemini Türkiye’de uygulayan ilk site olma özelliğini taşımaktadır.

Site 1 Ağustos 2012 de yayın hayatına başladı. Daha önce dünyada başarılı örnekleri Buzzfeed, Mashable, Cracked gibi sitelerde uygulanan tarzı benimsedi. Türkiye’deki internet kullanıcısı profilini ve dönemin ihtiyaçlarını iyi analiz ederek başarı sağladı. Dünya’daki örneklerinin üzerine Türk insanına özgü yerel bir içerik politikası izledi. Kullanıcılar internetin en popüler haber, fotoğraf, galeri ve videolarına tek bir noktadan ulaşabiliyor farklı ve eğlenceli testler çözerken aynı zamanda Onedio’nun içeriğine de katkıda bulunmaktadır. Aynı zamanda onedio içerikleri facebook, twitter vb sosyal ağ sitelerinde paylaşılmaktadır.

Onedio’yu kim kurdu

onedio.com internet sitesi Ortadoğu Teknik Üniversitesi mezunu girişimciler Kaan Kayabalı, Demirhan Büyüközcü, Türkü Eğinlioğlu ve Arsen Nurmagomedov tarafından Türkiye’de kurulmuştur.

Eylül 2011 tarihinde Onedio Bilişim Medya Teknolji San Tic A.Ş. Ankara’da kurulmuştur.

Kaan Kayabalı :1983 Ankara doğumludur. Şirektin kurucu ortağı ve genel müdürüdür. ODTÜ Elektrik ve Elektonik Mühendisliği’nden mezun olmuştur. Ayrıca Bilkent Üniversitesinde İşletme Master’i yapmıştır.

Türkü Eğinlioğlu: 1982 doğumlu Türkü Eğinlioğlu 2003 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi Tarih bölümü mezun oldu. Bir dünem incity ve argent dergilerinin editörlüğünü yaptı. Ekrem Kerem Oktay ile evlidir. Onedio da iş geliştirme müdürü olarak görev yapmaktadır.

Demirhan Büyüközcü: ODTÜ Elektrik ve Elektonik Mühendisliği’nden mezun olmuştur. Odtü’de Yapay Zeka, Bilgisayar Vizyonu, Bilişsel Bilimler alanlarında yüksek lisans ve doktora yapmıştır. Bilkent Üniversitesinde İşletme Master’i yapmıştır. Onedio, V-Count, Wudya şirketlerinin kurucu ortağıdır.

Arsen Nurmagomedov: Ortadoğu Teknik Üniversitesi Endüstriyel Tasarım bölümünden mezun olmuştur. 2010 yılında Multimedia Designer & Developer olarak Nokta İnternet Teknolojileri A.Ş. de çalışmıştır. 2011 yılında kurulan Onedio A.Ş. nin kurucu ortağıdır.

Yatırımlar ve Gelişmeler

Türkçe viral içerik üretme konusunda sosyal medyayı en iyi kullanan platformlardan biri olan onedio, Revo Capital önce 1,2 daha sonra da yeni projeler için 2,6 milyon dolar yatırım yapmıştır. Onedio’nun 2015 yılında aldığı toplam yatırım miktarı 4 milyon doları geçmiştir. Onedio, 2015 yılında Türkiye’nin en iyi fonlanan girişimlerinden biri olma ünvanını almıştır.

Onedio viral içerik oluşturma konusundaki başarısını Dünya’ya taşımaya başlamıştır. Rusça yayına başlayan platform, bu pazardaki ilk üç ayında 3 aylık üç milyon tekil ziyaretçiye ulaşmış. Onedio’nun Türkçe dışındaki ilk denemesinin ulaştığı başarı, platformun yeni dil seçenekleri için de cesaretlendirmiştir. Onedio, aldığı fon yatırımları ile 2016 yılında İngilizce versiyonunu yayınlamaya başlamıştır. önümüzdeki dönemde Arapça versiyonunun da planları yapılmıştır.

Türkiyenin en çok ziyaret edilen ilk 5 sitesi arasındadır. Sitenin aylık 30 milyon tekil ziyaretçisi ve ziyaretçilerinin yüzde 80 ’ini 18-34 yaş aralığındaki kullanıcılar oluşturuyor. Kullanıcıların %45 i erkek, %55’i ise kadındır. Onedio’ya üye olmak ücretsizdir. Paylaşılan içeriğin ana sayfada yayınlanabilmesi için editör onayından geçmesi gerekiyor. Yada en çok okunan ve paylaşılan konu olması gerekiyor.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir