İcatlar ve Mucitleri

en önemli icatlar

Binlerce yıldır mucitler icatlar yapmaya çalıştılar. kimizi çok başarılı oldu, kimisi başarısız, kimisi zamanının çok ötesinde olduğu için anlaşılamadı, kimisi ise icadı nedeniyle hayata gözlerini yumdu. Her ne olursa olsun her biri insanlık tarihine inanılmaz katkılar yaptılar. İşte tarihte yer edinmiş icatlar ve mucitleri.

Alüminyum (1880 li yıllar)

Alüminyum, yapı ve uçak imalatında geniş çapta kullanılmaktadır. sanayide ve günlik hayatta en çok kullanılan metallerden biridir. Fakat, ancak 1880’li yıllarda alüminyumun ucuza üretilebileceği üretim yöntemleri geliştirilebildi. Carl Wilhelm Siemens (ABD), 1886 yılında Bauxite cevherinden Alüminyum üretmek üzere bir ergitme makinesi icat etti.

Uçak / Havacılık (1903)

İlk motorlu uçak 17 Aralık 1903’te Orville Wright tarafından icat edildi. İlk uçak ahşaptan yapılmıştır. 1909 yılına gelindiğinde, New York’taki Hudson Nehri çevresinde bir uçuş gösterisi gerçekleştirdiler. Uçak teknolojisi hızla gelişti ve Birinci Dünya Savaşı’nda askeri araçlar arasına alındı.

Antiseptikler (1850)

Macar hekim Dr Semmelweis, antiseptik kullanımı ile doğum yapan kadınların hayatta kalma oranlarının artırılmasını sağlayan ilk önemli doktordur. Çalışmaları, antiseptik ameliyatın öncüsü haline gelen Joseph Lister gibi başkaları tarafındanda kullanıldı.

Arşimet Vidası (M.Ö. 3. Yüzyıl)

Syracuse’lu Arşimet‘in icat ettiği bu yenilikçi tasarım, suyun yerçekimine karşı yokuş yukarı çekilmesini sağladı.

Atom Bombası (1939-1945)

1939 ile 1945 yılları arasında bir grup bilim insanı, ilk atom bombasını Manhattan projesinin bir parçası olarak geliştirdi. Projenin şefi Robert Oppenheimer oldu. Albert Einstein‘ın 1939’daki Nazilerin bomba geliştirdiklerini gösteren mektubu, proje için bir ivme yaratmada önem taşıyordu.

Tükenmez Kalem (1938)

Macaristan gazetesi editörü László Bíró, mürekkebin kurumasını önlemek için ballpoint mekanizmasını geliştirdi. 1938’de tükenmez kalem için ilk patentini Arjantin’de aldı. Savaştan sonra, tükenmez kalem çeşitleri ticari olarak başarılı oldu.

Dikenli Tel (1867)

Dikenli tel için ilk patent Lucien B. Smith‘e verildi. Dikenli tel etkili bir arsa, tarla gibi alanların sınırlarına çekilerek bariyer oluşturmak için çok ucuz bir yol oldu. Başlangıçta hayvanları belli alanlarda tutmak için tarımda daha sonraları askeri amaçlar için yaygın bir şekilde kullanıldı.

Pil (1800)

İtalyan fizikçi Alessandro Volta, bakır ve çinko katmanlarını kullanarak sabit bir akım veren ilk pili geliştirdi. Lew Urry, 1949 yılında ilk küçük alkalin pili (Kalem Pil) geliştirdi.

Bisiklet (1839)

İskoçyalı demirci Kirkpatrick MacMillan, ilk iki tekerlekli pedal ile çalışan bisikleti geliştirdi. 1860’lı yıllarda, Michaux MacMillian.2ın bisikletinin tasarımında iyileştirmeler yaptı ve bisiklet kullanımı tüm dünyada patlama yaşadı.

Fotoğraf Makinesi (1839)

Bir yenilikçi olan Fransız Louis Daguerre fotoğrafçılık sürecini geliştirmek için çalışmalar yaptı. 1839’da kalıcı bir fotoğraf çekilmesini sağlayan ilk fotoğraf makinesini yaptı. 1889’da George Eastman, fotoğrafın daha pratik olmasını sağlayan esnek film rolünü icat etti.

Bilgisayar (1940-45)

Charles Babbage, mekanik hesaplama aygıtlarıyla ilgili çalışmaları nedeniyle bilgisayarların babası olarak anılmaktadır. 1940’lı yıllarda ilk elektronik bilgisayar üretildi. Örneğin, Howard Aiken & Grace Hopper, 1944 yılında Harvard Mark I bilgisayarını geliştirdi.

Kedi Gözü (1934)

Kedi gözü İngiltere’de Percy Shaw tarafından icat edildi. Shaw’un tasarımı; yolda gömülü reflektif bir objektif kullanarak  gece boyunca araba kullanırken sürücülerin daha iyi görüş açısına sahip olmalarını sağladı.

Saat (1656)

Christian Huygens pendulumu geliştirerek ilkel saatlerin daha doğru sonuç vermesini sağladı.

Beton (1824)

İngiliz mucidi Joseph Aspdin, kalker, kil ve agrega karışımını kullanarak, suyla karıştırılınca beton haline gelen ilk çimentoyu icat etti.

Elektrik Jeneratörü (1832)

Michael Faraday (İngiltere) ve Joseph Henry (ABD) her ikisi de aynı zamanlarda elektrik jeneratörü modelleri icat ettiler. Nikola Tesla, 1892’de ilk AC elektrik jeneratörünü geliştirdi.

E-Mail (1971)

Ray Tomlinson (ABD) ilk elektronik iletişim mesajını geliştirdi. E-posta, aynı ağdaki iki bilgisayar arasında gönderildi.

Fiber Optik (1958)

Sam DiVita (ABD) ve Richard Sturzebecher (ABD) tarafından, yüksek saflıkta SiO2 kullanarak modern fiber optik kabloları geliştirildiler. Fiber Optik kablolar, çok daha etkili iletişim sağlamayı mümkün kıldı.

Kamera (1895)

Fransız Louis Lumiere ve kardeşi Auguste, Cinematographe adlı ilk hareketli film kaydedicilerinden birini geliştirdi.

Tabanca ve Silah (1718)

Çinliler tarafından 10. yüzyılda barut kullanılan ilk silah prototipleri geliştirildi. İlk tüfek ‘Puckle Gun’ 1718 yılında geliştirildi ve ilk revolver ‘The Colt’ 1836’da üretildi. İlk makineli tüfek 1884 yılında Sir Hiram Maxim tarafından yapıldı.

İnternet (1982)

İlk internet protokolü 1982’de kuruldu. 1985’te ilk com alan adı tescillendi. 1990’da Tim Berners-Lee, ilk internet web tarayıcısı olan World Wide Web’i geliştirdi.

Kibrit (1826)

John Walker zımpara gibi bir yüzeye sürtülerek ateşlenen ilk kibriti geliştirdi. Günümzde kullanılan ilk güvenli kibrit 1844’te İsveçli Gustaf Erik Pasch tarafından yapıldı.

Morse Kodu (1836)

Samuel Morse (ABD) – Mors Alfabesi, tel üzerinde uzun mesafelere telgraf gönderilmesine yardımcı olmak için noktalar ve çizgilerle ilgili bir sistem geliştirdi.

Kağıt (105)

Tsai Lun – Lun, Çin kamu hizmetlerinde görevli bir yetkili idi. Devleti işlerinin yazılı olarak kaydetme konusundaki zorlukları aşabilmek için kağıdı icat etti.

Araba (1886)

Carl Benz (Almanya), benzinli içten yanmalı modern motorlu otomobilin ilk patentini aldı. Birçok benzer araba tasarımı aynı zamanda geliştirildi.

Pastörizasyon (1768)

Gıda maddelerinde bakteri öldürme işlemi olan pastörizasyon 1768 yılında İtalyan Lazzaro Spallanzani tarafından icat edildi. Louis Pasteur (1864), daha modern bir pastörizasyon şekli geliştirdi; süt ve şarap içmek için daha güvenli oldu.

Penisilin (1928)

Alexander Fleming (İskoçya) tarafından keşfedildi. Penisilin daha sonra Howard Florey (Aus) ve bilim adamlarından oluşan ekibi tarafından İkinci Dünya Savaşı sırasında kullanılmak üzere toplu olarak üretildi.

Petrol (1859)

Edwin Drake (ABD) Modern sondaj ve petrolden benzin elde edilmesi yöntemlerini arıtımı, on dokuzuncu yüzyılın ortalarında geliştirdi. Onun yöntemleri benzinin içten yanmalı motorlarda yakıt olarak kullanılmasına olanak sağladı.

Plastik (1862)

Alexander Parkes (İngiltere), ısıtılmış selülozdan yapılmış ve şekle dönüştürülebilen ilk plastiği üretti. Plastik ile ilgili diğer önemli gelişmelerden biri olan Selofan 1908 yılında  Jacques E. Brandenberger tarafından üretildi.

Matbaa (1450)

İlk matbaa Almanya’da Johannes Guthenberg tarafından tasarlanmıştır. Broşürler ve kitaplar ilk kez kitlesel olarak üretildiğinden, yeni fikirleri daha hızlı yaymaya yardımcı olan matbaa basında önemli rol oynadı.

Radyo (1895)

Guglielmo Marconi (İtalya), 1895 yılında ilk radyo dalgalarını gönderdi ve aldı. Nikola Tesla, Tesla’nın bobinini kullanarak radyo için ilk patentini çıkardı.

Demiryolları (1830)

İlk demiryolları İngiltere’de yapıldı ve malların ve kişilerin taşınmasında ve sanayi devriminde önemli bir rol oynadı. İlk kez, insanlar bir günden daha kısa sürede ülke çapında seyahat edebilir hale geldiler. George Stephenson, Liverpool ve Manchester arasında ilk şehirler arası demiryolunu 1830’da inşa etti.

Buzdolabı (1748)

William Cullen (İskoçya) Cullen Glasgow Üniversitesi’nde soğutma etkisinin temel kaynağı olarak gazların hızla soğutulması prensibi ile  ilk başarılı soğutma işlemini gerçekleştirdi. 1805 yılında Oliver Evans (ABD) ilk buzdolabını icat etti.

Pul (1837)

Rowland Hill, ucuz postayla göndermenin bir yolu olarak ilk pul kullanılmasını önerdi. Önerileri, evrensel bir posta sistemi ve ilk damga – Penny Black’in ortaya çıkmasına yol açtı.

Buhar Makinesi (1968)

Thomas Savery, ilk ham basınçlı ocak tipi buhar motorunu geliştirdi. Buhar motorları Thomas Newcomen (1712) atmosferik bir buhar motoruyla (silindire buhar püskürterek) önemli ölçüde gelişti. James Watt (1765) silindir sıcakken serinleyebilecek bir kondansatörle çalışan buhar motorunu geliştirdi. Watt’ın buhar motoru, sanayi devriminin en etkili tasarımı oldu.

Telgraf (1835)

Samuel Morse (New York Üniversitesinde sanat ve tasarım profesörü), sinyallerin akım vuruşları kullanarak iletilebileceğini etkin bir şekilde gösterdi. Telgraf, transatlantik sinyaller de dahil olmak üzere uzun mesafeli iletişimi sağladı.

Telefon (1880’ler)

Alexander Graham Bell ve Antonio Meucci. (ABD) Her iki mucit de ilk telefonu icat eden kişiler olarak geçmektedir.

Televizyon (1925)

Birçok kişi TV’nin gelişimine katkıda bulundu. Ancak John Logie Baird, ilk hareketli görüntüyü bir Nipkow diski ve bir Katot Işını tüpü kullanarak TV ekranında gösterdi.

Termometre (17. Yüzyıl)

Galileo Galilei (İtalya), ısı değişimi gösteren, sıvı genişletilmiş ve daralan bir termoskop icat etti. Termometrenin gelişimine birçok bilim adamı katkıda bulundu. (G.Bianci ve Robert Fludd)

Lastik (1890)

Pnömatik lastik, John Boyd Dunlop tarafından 1880’lerde geliştirildi. Bu lastikler, özellikle bisiklet ve motorlu araç için devrim niteliği taşıyordu. Pnömatik lastik, katı lastiklerden daha rahat bir sürüş sağlamıştı.

Su Çarkı (M.Ö.4000)

Su çarkı, mekanik enerjiyi ortaya çıkaran ilk insan icatlarından biriydi ve mısır öğütmeye yardımcı olmak için kullanıldı. Modern zamanlarda, su çarkı hidrolik bir türbin çalıştırmak için geliştirildi.

Tekerlek (MÖ 4. binyıl)

Tekerlek belki de en eski buluştur ve kimin icat ettiği bilinmemektedir. Fakat bir birinden bağımsız olarak dünyanın farklı bölgelerinde ortaya çıkmıştır.

X Işınları (1903)

X-Işınlarının kullanımının öncüsü, Coolidge tüpünü icat eden William Coolidge oldu. Marie Curie‘nin radyoloji çalışmaları, X-ray teknolojisinde büyük ilerleme sağlamış ve Birinci Dünya Savaşı’nda kullanılmıştır.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir