Patatesi kim buldu

Amerika’dan gelen ve Eski Dünya’nın en önemli gıdalarından biri haline gelen patates 1520’lerde İspanya’ya getirildi. Patatesin yayılması oldukça yavaş oldu. İspanya’da “tıırma de tierra”, “papa”, “patata”, İtalya’da “patata”, “tartuffola”, Fransa’da önceleri “cartuffle” “turffle” sonra “patate”, “pomme de terre”, İngiltere’de “potato; Almanya’da ilk dönemde “Triffel” sonra “Kartoffel” adını aldı. Türkiye’ye patates adıyla Batı’dan, kartof adıyla Almanya kanalıyla Rusya’dan girdi.

Patates önce hayvan yemeği olarak yetiştirildi; 1781’de Elbe bölgesinde, “Patates yemektense ağamı değiştiririm,” sözü yaygınlaşmıştı. Fakat Veraset Savaşları, Yedi Yıl Savaşları gibi uzun süreli ve çok taraflı savaşlar patatesin benimsenmesini hızlandırdı, patates yerin altında yetiştiğinden, orduların geçiş ve çatışmalarından zarar görmüyordu. Sonuçta Bavyera Veraset Savaşları’na (1778-79), iki tarafın birbirinin iaşesine el koyma çabasına dönüştüğünden Patates Savaşları denildi.

Kıtlık dönemleri ve yeni üründen alınacak vergilerin tartışmalı olması da benimsenme sürecini hızlandırdı. Patates tek ürün haline geldiği ve yaşanan kıtlık yıllarında nüfusun yarısının öldüğü ya da ülkeyi terk ettiği İrlanda’nın felaket dönemine adını verdi. Avrupa’da patatesin herkes tarafından yenilir bir yiyecek olması 18. hatta 19. yüzyılı buldu.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın