PayU kimin

payu

PayU‘nun sahibi Naspers şirketi, 130’dan fazla ülkede hizmet sunan, geniş tabanlı, çok uluslu bir internet ve medya grubudur. Ana faaliyetleri e-ticaret (diğer bir deyişle, ilanlar, online perakende satışlar, internet market alanları, online karşılaştırma siteleri, ödemeler ve online hizmetler), video ve basın yayın sektörleridir. 66 milyar doları aşan piyasa değeri ile Afrika’daki en büyük şirket ve dünyanın en büyük 7. İnternet şirketidir.

Naspers’in sahip olduğu başlıca markalar

İnternet: Multiply, OLX, Allegro, Buscapé, Payu, Movile, SimilarWeb
TV medyası: MultiChoice, SuperSport, DStv, MNet, ShowMax
İnternet sağlayıcıları: MWEB
Baskı ortamı: Media24, Grupo Abril (hisselerin% 30’u)
Azınlık yatırım hisselerinin bulunduğu, entegre sosyal ağ platformları Tencent (SEHK 0700) ve Mail.ru (LSE: MAIL)

Tarihçe, Kim kurdu

Naspers, Güney Afrika‘da Afrikaner Nasionale Pers (National Press) tarafından 1915 yılında gazete ve dergilerin basımlarını yapmak için bir yayınevi olarak kuruldu. James Barry Munnik Hertzog (J.B.M. Hertzog) 1913’te Ulusal Parti’yi kurdu. Aralık 1914’te Stellenbosch’da Güney Afrikalı milliyetçi Afrikaner grubunun mesajlarını yayacak bir yayın şirketi kurma kararı aldı. Stellenbosch şehrinin zengin çiftçilerinden biri olan Jannie Marais, şirketin %25 ini 20.000 £ ödeyerek satın aldı. Naspers, 1915 Haziran ayında Afrika yerel dilinde Die Burger adlı günlük gazeteyi yayınladı. 1916’da ilk dergisi Die Huisgenoot’u yayınladı.

1918’de şirket, kitap yayıncılığını portföylerine ekledi. Afrika’daki en önemli medya merkezlerinden biri haline geldi. 1985 yılında şirket, bölgede ilk kez paralı TV sistemi M-Net’i piyasaya sundu. Şirket için büyük bir atılım oldu ve dünyanın en büyük medya kuruluşlarından biri haline geldi. Nasionale Pers 1998’de adını şu an kullanılan ‘Naspers’ olarak değiştirdi.

1994 yılında, Güney Afrika’daki Johannesburg Menkul Kıymetler Borsası’nda (JSE) işlem görmeye başladı ve En İyi 10 endeksinin bir parçası oldu. Ayrıca, Londra Menkul Kıymetler Borsası’nda (LSE) yer almaktadır.

Tencent’e yapılan yatırım ve Tencent’in başarısı nedeniyle, Naspers hisselerini 2010’dan bu yana % 500 yükseltti ve şirketi Afrika’nın en değerli (Mayıs 2015) şirketi haline getirdi. Naspers’in yan kuruluşu Myriad International Holdings, Facebook, Groupon ve Zynga gibi önemli İnternet şirketlerine yatırım yapan Rus firması Digital Sky Technologies (DST) ‘nin % 28,7 hissesine sahip bulunuyor.

PayU Nedir?

PayU Türkiye ve Dünya’nın bir çok ülkesinde Visa ve MasterCard tarafından onaylanan BBDK san onay almış Türkiye’nin ilk ödeme servis sağlayıcısıdır. e-ticaret sitelerinde ödeme yöntemi olarak kullanılan sanal pos hizmetini vermektedir. PayU 25 den fazla para birimi ile ödemeyi desteklemektedir. Sistem ulusal ve uluslararası kredi ve banka kartları, nakit ödeme, para transferi, e-cüzdan, kapıda ödeme, ön ödemeli kartlar, puan kullanma ve taksit seçenekleri sunmaktadır.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir