Pepeyi kim buldu

pepeyi km buldu

Pepee, Eskişehirde kurulan Düşyeri Çizgi Film Stüdyosu tarafından hazırlanan, özelikle 3 – 6 yaşındaki çocukları hedefleyen bir çizgi film dizidir. Pepe hem çizgi filmin hem de ana karakterin adıdır. Pepee ismi, halk arasında konuşma zorluğu çekenler için kullanılan “pepe” kelimesinden gelmektedir. Türk yapımı bir çizgi dizidir. İsyanyol Guillermo García Carsí, Luis Gallego ve David Cantolla tarafından yaratılmış Pocoyo  çizgi filmi ile benzeyen bir çok yönü vardır.

Pepee’yi kim yaptı

2008 yılında yapımına başlanan Eskişehir’de Düşyeri Çizgi Film Stüdyosu tarafından hazırlanmakta ve 3-6 yaş grubunu hedefleyen bir çizgi fildir. Pepee fikrini bulan Ayşe Şule Bilgiç aynı zamanda çizgi filmin senaryosunu da yazmaktadır. Bölüm ve tema müziklerinin sözleri Ayşe Şule Bilgiç tarafından yazılmakta, eşi Kıraç tarafından bestelenmektedir.

Çizgi filmin senaryosu ve yapımı pedagog ve eğitim uzmanlarından oluşan özel bir danışman ekibin katkılarıyla gerçekleştirilmektedir. Pepee’nin yönetmenliğini Özhan Oda yapmaktadır.

Konusu ve Karakterler

Pepee, konuşma zorluğu çeken 4 yaşında bir erkek çocuktur, çizgi film ilerleyen bölümlerinde konuşma güçlüğünü aşar ve düzgün konuşmaya başlar. Ayrıca çizgi filmde kardeşini çok sever.

Çizgi filmin diğer kahramanları arasında Pepee’nin annesi, babası, dedesi, ninesi, kız kardeşi Bebe, arkadaşları Zulu, Maymuş, Zuku ve Şila adında bir kuzeni vardır.

Pepee, ilk yayını 6 Haziran 2008 tarihinde TRT Çocuk kanalında yapmıştır. Daha sonra ise  Show TV ve Planet Çocuk kanallarında yayınlanmıştır.

Pepee çizgi filmi Türkiye, KKTC, Almanya, Birleşik Arap Emirlikleri, Azerbaycan ve Kazakistan’da yayınlanmıştır.

Benzerlik ve Çalıntı İddiaları

Pepee’nin, 2005 yılında yayınlanmaya başlayan Pocoyo karakterine olan benzerliği nedeniyle, Düşyeri Çizgi Film Stüdyosu, İspanyol Zinkia firmasınca telif ihlali gerekçesiyle dava edildi. Yapımcı Ayşe Şule Bilgiç ise bu iddialara; “Pepee’nin özgünlüğünden emin oldukları; durumun, İspanyol çizgi karakterini yerel pazara sokma gayretinde olan firmalarca gerçekleştirilen ticari bir saldırıdan ibaret olduğu” yönünde yanıtlar vermiştir.

Pepee’nin bu eleştirileri almasında en büyük pay ana karakterlerin birbirlerine benzemesidir. Benzerlikler bununla da kalmamakta örneğin Pocoyo’daki mor fil, Pepee’de mor zürafa olmakta, ikisinde de mavi giyen ana karakterler dış ses ile yönlendirilmektedir. Bu eleştirilerin Pepee’yi üzen tarafı Pocoyo’nun ilk gösterim tarihinin 2005 yılı yani Pepee’den 3 yıl önce olmasıdır.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir