Pi Gününü kim buldu

pi-gunu

Pi Gününün Önemi

Pi Günü, π (Pi Day) Pi matematiksel sabitinin yıllık olarak kutlamasıdır. Pi Günü, 3, 1 ve 4’ün π’nin ilk üç önemli basamağı olması nedeniyle 14 Mart’ta (3/14 ay / gün biçiminde) belirlenmiştir. 2009 yılında, Birleşik Devletler Temsilciler Meclisi Pi Günü’nün kutlanmasını desteklemiştir.

Pi Yaklaşık Günü (Pi Approximation Day) ise 22 Temmuz’da 22/7 22’nin 7 ye bölünmesiye yakaşık bir π değeri olduğu için 22 Haziran’da (22/7 gün / ay tarih formatı) kutlanmaktadır. Bu, Arşimet‘in ilk bulduğu yaklaşık Pi değeri için bulduğu sayıdır.

Pi gününü kim bulmuştur

Bilinen ilk resmi ya da büyük ölçekli Pi Günü kutlaması, 1988’de San Francisco Exploratorium’da fizikçi olarak görev yapan Larry Shaw tarafından organize edildi, Kutlama personel ve katılımcıların kendi dairesel çevrelerinde dönmesi ve sonra meyve turtaları (Pie) tüketmesi ile başlamaktadır. Exploratorium’da, Pi Günü kutlamalarına hala önem verilmektedir.

Larry-Shaw

12 Mart 2009’da ABD Temsilciler Meclisi, 14 Mart 2009’u Ulusal Pi Günü olarak tanıyan bağlayıcı olmayan bir karar yayınlamıştır. Pi Günü 2010 için Google, Pi gününü kutlayan bir Google Doodle yayınladı. Google kelimesi dairelerin ve pi sembolleri üzerine yerleştirildi.

2014 yılında tüm mart ayı (3/14) bazıları tarafından “Pi Ayı” olarak ilan edildi. 2015’te Pi Günü, 3/14/15 ve saat 9: 26: 53 saatin π’nin ilk 10 basamağını temsil ettiği için özel bir önemi vardı. 2016 Pi Günü de önemli oldu. Çünkü Ay/Gün/ Yıl olarak pi’yi ilk beş haneye yuvarlıyordu.

Pi Günü Kutlamaları

Pi Günü, “pi” ve “pasta” nın (Pie) homofonksiyondan İngilizceye (/ paɪ /) dair bir cinas sözcüğükle pasta yeme, pie atma ve π sayısının önemini tartışma gibi birçok yönden kutlandı.

2012’den başlayarak Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, kabul edilen öğrencilere başvuru sonuçlarını içeren mailleri Pi Günü’nde teslim edilmek üzere gönderdi. MIT bu kabul kararlarını ile pi ve tau’yu eşit derecede ödüllendirmek için Pi Gününde “Tau Zamanı” olarak adlandırdığı tam 16:28’de çevrimiçi olarak yayınlayacağını açıkladı. 2015 yılında, o yılın “pi momenti” ni takiben, düzenli kararlar 9: 26’da çevrimiçi hale getirildi.

Princeton, New Jersey, aynı zamanda 14 Mart olan Pi Günü ve Albert Einstein‘ın doğum günlerinin bir araya geldiği pek çok etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Einstein, İleri Araştırmalar Enstitüsünde çalışırken Princeton’da yirmi yıldan fazla yaşamıştı. Yıllık Pasta yeme ve okuma yarışmalarına ek olarak, Einstein’ın benzerleri adlı bir yarışma da bulunmaktadır.

Pi sayısı ile ilgili daha fazla bilgi için Pi Sayısı’nı kim buldu konusunu da okuyabilirsiniz.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir