Pierre Curie Kimdir, Hayatı ve Çalışmaları

pierre-curie

Modern fiziğin kurucularından olan Pierre Curie , kristalografi, manyetizma ve piezo elektrik alanlarına öncülük etmiştir. Pierre Curie, eşi Marie Curie ile radyoaktivite eğitimi görürken radyum ve polonyumu keşfeden fizikç kimyacısıydı. Babası da bir fizikçi olan Pierre Curie (1859-1906) Paris’te doğmuştur. Daha küçük yaşlarda matematiğe ve geometriye ilgi duyan Curie sonrasında bu alanda olağanüstü gelişmelere adım atmıştır. Çocukluğunda bile bir deha olduğu çevresi tarafından biliniyordu.

Curie daha 18 yaşındayken doktora derecesine geldi fakat finansal sorunlarından dolayı doktora eğitimine devam edemedi onun yerine 1878’de Sorbonne’a laboratuvar asistanı olarak işe başladı. İlk olarak yaptığı şeylerden biri de ısı dalgalarının uzunluğunu hesaplamak olmuştur. Sonrasında kristaller, manyetizma ve simetri konularında önemli adımlar atmıştır.

Marie Curie ile Evliliği

Marie Sklodowska (Curie) ile  Paris’ te Fizik ve Kimya Okulunda laboratuvarında şeflik yaparken evlendi. 1895′ te karısı Marie Curie ile evlenmeden önce” Curie Yasasını” formüle etmişti. Daha sonrasında karısı ile birlikte radyoaktivite hakkında araştırma yaparken ‘polonyum’ ve ‘radyum’ u keşfetmişlerdir. 1903’ü fizikteki Nobel Ödülü’nü radyasyon alanındaki çalışmalarından dolayı karısı Marie Curie ile paylaşmıştır.

”Curie Noktası” adı verilen  yani bazı cisimlerin kritik sıcaklıklarda özelliklerinin değişmesiydi;  Curie Noktası manyetik özelliklerinin yitirdiklerini ispatlayan ”Cisimlerin Değişik Sıcaklıklardaki Manyetik Özellikleri” adlı tezi ile birlikte doktor ünvanını kazanmış oldu. Detaylı olarak Pierre Curie, mıknatıslama ile  diyamanyetik cisimlerin katsayısının sıcaklıktan ayrı olduğunu ve paramanyetik cisimlerin mıknatıslama ile  katsayısının aslında  sıcaklıkla ters orantılı olduğunu belirten Curie,  kritik sıcaklık aşıldığında (Curie noktası) paramanyetik cisimlere dönüştüğünü bu şekilde kanıtlamış oldu.

1895’te, cisimlerin bazı kritik sıcaklıklarda (Curie noktası) manyetik özelliklerini yitirdiklerini ortaya koyan Cisimlerin Değişik Sıcaklıklardaki Manyetik Özellikleri adlı teziyle doktor oldu.

1898’de ilk radyoaktif cismi karısı Marie ile ayırdılar; Curie’ler bu cisme polonyum adını verip, daha sonra radyumu da ayırmayı yine beraber başardılar.

Radyum Çalışmaları

Radyum üstüne çalışmaları sırasında, fiziksel etkilerine gözlemleyerek kanser tedavisi yani Radyum tedavisi olarak bilinen önemli keşfinin ilk adımını atmış oldu. Aynı zamanda radyum ışınlarının pozitif, negatif  ve nötr elektrik yüklerinden  oluştuğunu kanıtladı.

İsviçre’ deki Cenova Üniversitesi’ nden gelen teklifi; eşi Marie Curie ile birlikte yaptıkları çalışmalara devam edebilmek için reddeden Pierre Curie, 1900′ de Sorbonne Üniversitesinde öğretim görevlisi oldu ve 4 yıl sonra 1904′ te profesör unvanını kazandı. 1905’te aynı zamanda Bilimler Akademisi’ne üye olarak seçilen Curie kısa ömründe bilim dünyasına birçok yeni buluş kazandırmıştır. Pierra Curie bir trafik kazası sonucunda 46 yaşında ölmüştür.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

One Reply to “Pierre Curie Kimdir, Hayatı ve Çalışmaları”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir