QR kodu kim buldu

qr kod Denso Wave

QR kod sistemi 1994 yılında Denso Wave tarafından icat edildi. Amacı, imalat sırasında araçları izlemekti. Yüksek hızlı bileşen taramasına izin vermek için tasarlanmıştır. QR kodları artık hem ticari takip uygulamaları hem de cep telefonu kullanıcılarına yönelik kolaylık odaklı uygulamalar (mobil etiketleme) de dahil olmak üzere çok daha geniş bir bağlamda kullanılmaktadır. QR kodları, metin görüntülemek, kullanıcının cihazına bir vCard kişisi eklemek, Tekdüzen Kaynak Tanımlayıcısı’nı (URI) açmak veya bir e-posta veya kısa mesaj oluşturmak için kullanılabilir.

Kullanıcılar kendi QR kodlarını ücretli ve ücretsiz QR kodu üreten sitelerden veya uygulamalardan birini ziyaret ederek üretip yazdırabilir. QR Kodları Teknolojinin gelişmesi ile birlikte günümüzde iki boyutlu barkodun en çok kullanılan türlerinden biri haline geldi.

QR Kod Nedir?

Mobil cihazların kameralarından okutulabilen özel matriks barkod (veya iki boyutlu barkod) türüdür. 1994 yılında geliştiren Japon Denso firmasına patentlidir.

QR kodu (Hızlı Yanıt Kodu – Quick Response), ilk olarak otomotiv endüstrisi için Japonya’da tasarlanmış bir tür matris barkodun (veya iki boyutlu barkodun) ticari markasıdır. Bir barkod, bağlı olduğu ürün hakkında bilgi içeren, makine tarafından okunabilen bir optik etikettir. QR kodu, verileri etkili bir şekilde depolamak için dört standart kodlama modunu (sayısal, alfanümerik, bayt / ikili ve kanji) kullanır; Uzantılar da kullanılabilir.

Kod genellikle kare beyaz fon üzerinde siyah motiflerden oluşur. Otomotiv sanayiinde kullanılması amacıyla geliştirilen QR Kodu Japonya ve Güney Kore’de oldukça yaygın kullanılmaktadır. Günümüzde dijital kameralı mobil telefonlarının etkisiyle QR Kodu kullanımı yaygınlaşmaya başlamıştır. Kaydedilen görsel çözümlenerek barkod içeriği kullanıcıyı internet adresine, e-posta adresine, telefon numarasına, iletişim bilgilerine, SMS veya MMS’ye veya coğrafi konum bilgisine yönlendirebilir. Piyasada birçok QR Kodu oluşturucusu ve okuyucusu vardır.

QR Kodu Standartları

QR Kodu standartları birçok belgede belirtilmiştir

  • Ekim 1997 AIM International
  • Ocak 1999 Japon standart kodu JIS X 0510
  • Haziran 2000 ISO/IEC 18004:2000
  • Eylül 2006 ISO/IEC18004

Uygulama esnasında bazı değişiklikler olmaktadır. Japon NTT DoCoMo firması değişik veri tipleri için standartlar belirlemiştir. Açık kaynaklı “ZXing” projesi QR Kodu veri tiplerini barındırmaktadır.

Veri Kapasitesi

  • Nümerik en fazla 7.090 karakter.
  • Alfanümerik en fazla 4.291 karakter.
  • İkilik sistem (8 Bit) olarak en fazla 2.953 Byte.
  • Kanji/Kana olarak en fazla 1.817 karakter.
Paylaşın Bilgi Çoğalsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir