Röntgeni kim buldu

Xray

Röntgen özellikle tıpta hastalıkların tanısını yapma amacıyla kullanılmaktadır. Röntgen ışınları yada x ışınları gözle görülemeyen, mor ötesi ışına göre daha kısa dalga boyuna sahip, bir tür elektromanyetik ve iyonize radyasyon türüdür. Röntgen’i yada x ışınlarını Alman asıllı fizikçi olan Wilhelm Conrad Röntgen ve katot ışınlarını incelemek üzere bir araya gelmiş bir grup bilim adamı tarafından bulunmuştur.

Röntgen’i Kim İcat Etti

1875 yılında katot ışınlarını incelemek üzere bir araya gelen Wilhelm Röntgen, Philip Lennard ve Johann Hittorf yaptıkları deneyler sırasında bilinmeyen bir ışın türüne rastladılar. Bu nedenle bu ışına bilinmeyen anlamında X – RAY ismini verdiler.

1885 yılında kutuplanmış bir yalıtkan hareketinin, bir akımla aynı manyetik etkileri gösterdiğini açıkladı. 1895 yılında X ışınları üzerine araştırmalarını yoğunlaştırdı. Bu ışınları inceleyen Röntgen, X ışınlarının bir doğru boyunca ilerlediğini, yansıma ve kırılmaya uğramadığını, elektrik veya manyetik alanların etkisiyle yön değiştirmediğini ispatladı. X ışınlarının, cisimlerin içinden geçme kabiliyetlerini inceledi ve bu ışınların havayı iyonlaştırdığını ortaya çıkardı.

Alman Fizik Profesörü Wilhelm Röntgen 28 Aralık 1895 tarihinde yeni keşfi ile ilgili bir makale yayınladı. Wilhelm Röntgen 1901 yılında tamamladığı bu araştırmaları sonucu, aynı yılın Fizik dalında Nobel Ödülü‘nü aldı.

Röntgenin tıpta kullanımı, X ışınlarının organik dokular tarafından eşit olmayan derecelerde emilmesine dayanır. Eşit olmayan bu geçiş, radyolojik gölgeler meydana getirir. Bunlar, ya flüoresan bir ekranda (radyoskopi) ya da gümüş tuzlarının fotoğraf filmi üzerine indirgenmesiyle (radyografi) değerlendirilir. İncelenecek doku ile çevresindeki doku arasında X ışınlarını geçirme miktarında bir fark yoksa, saydam olmayan kontrast maddeler kullanılır.

X ışınları, ışık ışınlarıyla aynı özelliktedir. Fakat frekansları daha büyüktür. X ışını, içinden geçtiği gazı iyonlaştırma özelliği taşır. X ışınlarının tespiti ve şiddetinin ölçülebilmesi için bu ışınlar, iyonlaşma odasından yani altın yapraklı elektroskopa bağlı iki tablası bulunan gaz dolu bir kaptan geçirilir. Elektroskop yapraklarının düşüş hızı, iyonlaşma derecesini ve dolayısıyla bununla orantılı olan ışıma şiddetini ölçer. Şiddet, röntgen cinsinden değerlendirilir.

Bir X ışını demeti, saydam olmayan bir cisimden geçerken yavaş yavaş enerjisini bırakır. Kaybedilen enerji kalınlığa göre artar veya azalır. Ayrıca dalga boyu kısa ışınlar, maddeye daha fazla etki eder ve ağır elementler daha fazla enerji yutar. Bu özelliklerden dolayı, bir maddeye X ışını verilerek maddenin atom yapısı kesinlikle tespit edilebilir.

Wilhelm Conrad Röntgen kimdir

1845 yılında Rheinland’da doğdu. Çocukluğu ve ilköğretim yılları Hollanda’da ve İsviçre’de geçti. Zürih’te üniversite eğitimi gördü. 1876’da Strassburg’da, 1879’da Giessen ve 1888’de Würzburg Üniversitelerinde fizik profesörü olarak öğretim görevi yaptı. 1900’de Münih Üniversitesi Fizik Kürsüsü’ne ve Yeni Fizik Enstitüsü’nün yöneticiliğine getirildi. 1923 yılında Münih’de öldü.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın