Saç Kurutma Makinesini kim buldu

sac-kurutma-makinesi

Saç Kurutma Makinesini kim icat etti.

Saç kurutma makinesi gerçekte tek başına bir icat değildir. Elektrik süpürgesi ve Blenderin icadı ve yaygınlaşmasından sonra ortaya çıkmıştır. 1910 lu yıllarda elektrikli ev aletleri icat edilip kullanımı hızla yaygınlaşırken, bir alete birden fazla görev yükleme veya makinanın asli görevi dışında başka şeyler içinde kullanılabileceği vurgulanıyordu. Piyasaya çıkan ilk elektrikli süpürge reklamlarında, saçlarını elektrikli süpürge ile kurutan bir modelin resmi kullanılmıştı. Elektrik süpürgesinin emici özelliği kadar üfleyici özelliği de bulunduğunu ve satın alanların bu özellikten faydalanarak saçlarını kurutabilecekleri belirtiliyordu.

Fakat elektrikli süpürge motorları saç kurutma işi için aşırı büyüktü. Bu sırada blender için çalışmalar yapılıyordu. Blender için tasarlanan motorlar daha küçük ve daha sessizdi. İlk blenderin patenti 1922 yılında alınmış olsa da Wisconsin Racine’de yürütülen çalışmalarda blenderler için küçük ölçekli motorlar, elektrikli süpürge çalışma mantığı ile birleştirildi. Racine Universal Motors ve Hamilton Beach şirketleri tarafondan Racine ve Cyclone adları verilen iki çeşit saç kurutma makinesi 1920 yılında piyasaya sürüldü.

Piyasaya çıkan ilk saç kurutma makineleri ağır ve fazla sıcak hava veriyor olsalar da 1930 lu yıllara kadar saç kurutma işini elektrikli süpürgeler ile beraber yürütmeye devam ettiler. 1930 ve 1940 lı yıllarda saç kurutma makinelerine sıcaklık ve kız ayarlama sistemleri geliştirildi. 1951 yılında elde taşınabilen küçük modeller yapıldı fakat saç kurutma makinesinin Amerika da yaygınlaşması 1960 lardan sonra oldu.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın