Sahibinden kimin, kim kurdu?

sahibinden.com, Türkiye’nin en çok ziyaret edilen ilk 10 sitesi içerisindedir. 2000 yılında kurulmuş emlak, araba, alışveriş ürünleri ve hizmetler gibi yüzden fazla kategoride binlerce ilanın yer aldığı ve alışveriş işlemlerinin yapıldığı online bir ilan sitesidir. Ücretsiz üye olarak ilan verilebilir. Bunun yanında özellikle emlakçılar, galericiler ve diğer ürün satıcıları için ücretli mağaza açma opsiyonları bulunmaktadır.

Sahibinden’i kim kurdu

Türkiye’de internetin yaygın olmadığı dönemde seri ilanlar gazetelerde yayınlanıyordu. Hatta hemen her gazetenin seri ilan sayfası yada eki bulunuyordu. İnternet’in girişi ve yaygınlaşmaya başlamasıyla internet tabanlı projeler ortaya çıkmaya başladı. İşte bu dönemde yani 90’lı yıllarda Sahibinden.com ilanları gazetelerden internete taşıdı.

Aksoy Grup 1982 yılında kuruldu. 1990’lı yıllara kadar tekstil ve hazır giyim sektörlerinde faaliyet gösterdi. 1992 yılında oteller zinciri yatırımı ile turizm sektörüne giriş yaptı. 1999 yılında internet alanına yatırım kararı aldılar.

Sahibinden.com’un kurucusu 1971 doğumlu Taner Aksoy, 1999 yılında İnternet üzerinden satıcılara görsel unsurlar da içeren detaylı ilan verme olanağı sağlayan, diğer yandan alıcılar için ilanların kolay aranmasını sağlayan bir site fikrini oluşturdu. Fikir Amerika yada Avrupa için yeni değildi. Örnekleri vardı fakat Türkiye için ise hen yeni hemde bir ihtiyaçtı. Sahibinden.com, 2000 yılında 2.700 ilanla yayın hayatına başladı.

Aralık 2010 itibariyle, vasıta, cep telefonu, gayrimenkul ve ayakkabı gibi birçok farklı kategoriden oluşan ilan ağında 2.000.000 ilan bulunmaktadır. 2009 yılında Türkiye’deki 5 bölge müdürlüğü olan Ankara, İzmir, Antalya, Trabzon ve Adana’daki ofisleri açılmıştır. Merkezi İstanbul’da bulunmaktadır. sahibinden.com halen Aksoy Group bünyesindedir.

Aksoy Internet Ventures adı altında farklı internet iş modellerine yatırım teknoloji, altyapı, lojistik ve know-how destekleri sağlamaktadır.

Başarıları

sahibinden.com 2009 Altın Örümcek Web Ödülleri’ nde “En İyi E-ticaret” ve “En İyi Seri İlan” kategorilerinde ödüle layık görülmüştür. 2010’da, Deloitte Fast50 sıralamasında, 5 yılda %2300’lük büyümesiyle Türkiye’nin en hızlı büyüyen 3. teknoloji şirketi olarak gösterilmiştir.

Ipsos KMG tarafından yapılan 2010 yılının Dijital Lovemarkları Araştırması’na göre sahibinden.com, Türkiye’de en çok sevilen otomotiv sitesi, en çok sevilen emlak sitesi, ve en çok sevilen ikinci el ürün sitesi olarak belirlendi. 2009 yılında Türkiye’de BRNDTRX tarafından yapılan bir araştırmaya göre sahibinden.com, en çok beğenilen gayrimenkul sitesi, en çok güven uyandıran gayrimenkul sitesi ve ilk akla gelen gayrimenkul sitesidir.

01Crenvo araştırmasına göre ise, 2009 yılında Türkiye’de, kullanıcıların %52’si seri ilanlar sitesi olarak sahibinden.com’u tercih ettiğini belirtti. sahibinden.com 2009 yılında “En İyi e-Ticaret Sitesi” ve “En İyi Seri İlan Sitesi” seçilerek Altın Örümcek ödüllerini de kazandı.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

2 Replies to “Sahibinden kimin, kim kurdu?

  1. Mrb , bir uygulama yapmayı düşünüyorum, geleceği parlak bir fikir olduğunu düşünüyorum, alt yapısını sürekli not ediyorum yanıma, uygulamayi hayata geçirip, geliştirmeyi yapacak malesef yazılım kodlama ve gerekli bilgilere sahip değilim , bu konuda yardım edecek , yol gösterecek veya yönlendirecegi bir yer sirket veya yazılım bilgisayar mühendisliği yapan birilerine beni ulaştıracak olursa çok sevinirim Teşekkürler

  2. Türkiye’nin en büyük e-Ticaret sitelerinden biri olan Sahibinden.com rekor fiyata yabancılara satılıyor. İngiliz emlak şirketi Marks & Mann, en çok emlak aranan site olan Sahibinden için harekete geçti. İngiliz firmanın 4,8 milyar dolar teklif ettiği iddia edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir