Sakızı kim buldu

sakiz

Sakızı kim icat etti

Aztekler Meksika ormanlarında yetişen “sapodilla” bitkisinin kurutup çiğnedikleri özsuyuna “çictli” adını vermişlerdi.  “Çictli” çiğneme alışkanlığı olan Meksikalı general Antonio Lopez de Santa Anna (John Wayne’in ünlü filmine konu olan Teksas’taki Alamo Kalesi’nde gerçekleştirilen katliamın kahramanı), emekli olduktan sonra New York a yerleşti ve burada tanıştığı mucit Thomas Adams‘a sakızı tanıttı. Sakızdan ucuz sentetik lastik üretme çalışmaları başarısız olan Adams, o zaman popüler olarak çiğnenmekte olan parafin parçaları yerine sakızı pazarlamaya karar verdi. Sakız 1871’de Adams New York Sakızı adıyla satışa çıkarıldı.

Otomatik aygıtlarla ilk çiklet satışına ise 1888 yılında başlandı. “Tutti-Frutti” marka çikletleri satan otomatik makineler, New York’un çeşitli yörelerindeki istasyonlara Adams Gum Co. adlı şirketten Thomas Adams tarafından yerleştirildi.

1875’te John Colgan sakıza, o zamanlar öksürük şuruplarında kullanılan ve Güney Amerika’dan getirtilen Myroxylon toluiferum ağacının aromalı reçinesini kattı. İlk naneli sakız 1880’de üretildi, parayla sakız satışı yapan ilk makine New York istasyonuna aynı yıllarda konuldu. 1890’lardan itibaren paketi, reklamı, çeşitli tatlarıyla sakız üretimi sanayileşti.

Anne babaların bağırsaklara yapıştığı, öğretmenlerin dikkati dağıttığı, doktorların tükrük bezlerini kuruttuğu, çok kimsenin kadınsı bulduğu için karşı olduğu sakızı Amerikalılar çok sevdi. Ve sakız, tatsız, kokusuz sentetik bir polimer olan polivinil asetattan üretilmeye başlandı.

1910’da Henry Fleer gevrek, beyaz, şekerli türü ve kardeşi Frank 1928’de eskisinden iki kat büyük balon yapılabilen “kuru” sakızı üretti.

1960’larda sakız Amerikancılığın göstergelerinden sayıldı. Baycan sakızlarının üretimi Denizli Çivril’de 1965’te, Danimarka patentli Dandy’nin sakız üretimi ise 1973’te başladı. Kent, Ülker gibi şirketlerin üretimiyle yıllık 150 milyon paketi bulan üretimın bugün 100 milyonu ihraç ediliyor.

Çam ağaçlarından süzülen sakızla zifti ayırmak, mumu eriyip sakız oluşana kadar ağızda o nesneyi çiğnemek Türklerin çok eski âdeti olmalı ki, sözcük Altaylara kadar ortak kökle biliniyor. Osmanlı devletinde Sakız Adası ‘ndan elde edilen reçineyle bir çeşit şeker yapılırdı ve bu sakız devlet tekelindeydi. 1640 tarihli narh defterinde de üç çeşit sakız görülür. Herhalde bu meyveli şekerleme sakızlar 18. yüzyıla varamadı ki, hafızalarda yalnızca damlasakızı kaldı. Şehirlerde bilinen ve satılan, kenger otunun sakızı olan kenger sakızıydı.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın