Saksafonu kim buldu

Saksafon

Saksofon, caz gruplarında tek sazlı bir müzik aleti olarak bilinmektedir. Müzik geçmişi açısından diğer müzik aletlerinden daha yeni olduğu bilinen saksofon, Antoine-Joseph (Adolphe) Sax tarafından icat edildi.

Adolphe Sax 6 Kasım 1814’te Dinant, Belçika’da doğdu. Babası Charles, müzik aletleri yapımcısıydı. Adolphe gençliğinde, Brüksel Konservatuvarı’nda klarnet ve flüt eğitimi aldı. Babasının müzik aletlerini yapma tutkusu onu büyük ölçüde etkilemiş ve bas klarnetinin tonunu geliştirmeye başlamıştır.

1841 – Adolphe Sax, bir C bas saksafon yaptı ve ünlü besteci Hector Berlioz’a kendi bestesini çalarak aleti gösterdi. Büyük besteci enstrümanın eşsiz sesinden ve çok yönlülüğünden etkilendi.

1842 – Adolphe Sax Paris’e gitti. 12 Haziran’da Hector Berlioz, Paris dergisinde “Journal des Debats” adlı saksafonu anlatan bir yazı yayınladı.

1844 – Adolphe Sax, saksafonunu Paris Endüstriyel Sergisi aracılığıyla halka duyurur. Aynı yılın 3 Şubat tarihinde, Adolphe’nin iyi arkadaşı Hector Berlioz koro çalışmalarını içeren bir konser düzenledi. Hector’un koro çalışmalarına Chant Sacre adı veriliyordu ve bu çalışmalarında saksafona yer verdi. Aralık ayında saksofon, Georges Kastner’in “Last King of Juda” operası vasıtasıyla Paris Konservatuvarı’nda orkestraya girmesini sağladı.

1845 – Fransız askeri bandosu bu sıralarda obua, fagos ve Korno kullanmaktaydı, ancak Adolphe bunların yerine kullanılabilecek Bb ve Eb saksofonlarını geliştirdi.

1846 – Adolphe Sax 14 varyasyona sahip saksafonları için bir patent aldı. Bunların arasında E flat sopranino, F sopranino, B flat soprano, C soprano, E flat alto, F alto, B düz tenör, C tenor, E düz bariton, B flat bas, C bas, E flat contrabass ve F contrabass bulunmaktadır.

1847 – 14 Şubat’ta Paris’te bir saksofon okulu kurdu. Askeri bir grup olan “Gymnase Musical” da kuruldu.

1858 – Adolphe Sax Paris Konservatuvarı’nda profesör oldu.

1866 – Saksafon patenti sona erdi ve Millereau, çatallı bir F # anahtarı bulunan saksofon patentini aldı.

1875 – Goumas, klarnetin Boehm sistemine benzeyen bir saksofonun patenti aldı.

1881 – Adolphe saksafon için aldığı orijinal patentinin süresini uzatır. Zilin Bb ve A’yı içerecek şekilde uzatılması ve aletin çaldığı aralığı Dördüncü Oktav tuşuna basarak F # ve G’ye kadar genişletmek gibi aleti de değiştirdi.

1885 – İlk saksofon ABD’de Gus Buescher tarafından yapıldı.

1886 – Saksafon tekrar değişti, sağ C tril anahtarı geliştirildi ve her iki elin ilk parmakları için yarım delikli sistem yapıldı.

1887 – Artiküle edilmiş G # Evette ve Schaeffer ve ayarlama halkasının selefi Association Des Ouvriers tarafından icat edildi.

1888 – Saksafon için tek oktav anahtarı keşfedildi ve düşük Eb ve C için silindirler eklendi.

1894 – Adolphe Sax öldü. Oğlu Adolphe Edouard işi devraldı.

Adolf’un ölümünden sonra saksafon değişime uğradı, saksafon kitapları yayınlandı ve besteciler / müzisyenler saksafonları performanslarına dahil etmeye devam etti.

1914’te saksafon caz gruplarına girdi. 1928’de Sax fabrikası Henri Selmer Company’ye satıldı. Bugüne kadar pek çok müzik aleti üreticisi kendi saksafon dizisini yaratıyor ve saksafonlar caz gruplarında önemli bir yer tutmaya devam ediyor.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir