Şampuanı kim buldu

sampuan

Şampuanı kim icat etti?

Eski Mısırlılar saçlarını sitrik asitle yıkarlardı. Yüzyıllarca evlerde yapılmış kokulandırılmış sitrik asit ve sabun karışımları kullanıldı. Kaynamış suda sabuna soda veya potas katarak elde edilen karışım modern şampuanın atasıydı ve ortaçağdan itibaren evlerde üretilmekteydi.

Şampuan sözcüğü İngiltere’de Hindistan yönetimi Doğu Hindistan Kumpanyası’ndan alınıp hükümete devredildiğinde ülkeyi saran Hint modası sırasında yaygınlaştı. Hintçede masaj yapmak anlamında gelen “champo” sözcüğü bu anlamıyla 1740’lardan itibaren Hindistan’dan söz eden kitaplarda görüldü, Hint modası sırasında kuaförler tarafından günlük İngilizceye sokuldu. Her dükkân kendi “şampuan”ını yapıyor ve formülünü sır olarak saklıyordu.

1890’larda Almanya’da ilk gerçek deterjan temeline dayanan şampuan üretilip Birinci Dünya Savaşı sonrasında piyasaya çıktı. Massachusettsli John Breck, kendi saç dökülmesini durdurmak için verdiği mücadele sonucu ürettiği özel şampuanlar ve masaj tekniklerine dayanarak 1908’de güzellik salonu açtı. Kısa sürede şampuanları piyasada satılmaya başladı ve 1930’da normal, 1933’te yağlı ve kuru saçlar için şampuan üretti.

Şampuan, kir, yağ, cilt parçacıklarını ve kepekleri saçlarından temizlemek için kullanılan bir solüsyon ve saç bakımı ürünüdür. Bu kirleticiler zamanla saçlar birikir ve kişisel hijyen ve bakımlı saçların korunması için çıkarılmaları gerekir. Doğal bir yağ olan sebumun saç derisini sıyırmadan kıllardan bu parçacıkları çıkarmak gereklidir.

Şampuanın İcadı

Şampuan, o dönemde antik kabileler tarafından kullanıldığı şekliyle Hindistan kadar geri izlenebilir. İngiliz şampuanı Hint kökenli kelime “ch mpo” dan türetilmiştir. Kullanımı 1762 yılına kadar uzanıyor. Ch mpo sözcüğü, başın saç yağı ile masaj edilmesi eylemine atıfta bulunuyor. Kuzey Hint topraklarında ve dillerde var olan birçok benzer kelime vardı. Bu uygulama İngiltere’de Bengali girişimci Sake Dean Mahomed tarafından benimsenmiştir. Londra’da çalışırken şampuan ve kılları bir buhar banyosunda masaj yapma eylemi başlattı. O ve karısı daha sonra buhar ve tıbbi banyoyu açtılar. Terapötik masaj olan müşterilere şampiyon tedavileri önerdi. Daha sonra William IV ve George IV’e ‘Şampuan Cerrahı’ oldu.

1860’larda sözcük yalnızca masaj yapmaktan, saç ve kafa derisini sabunla yıkamaktan geçti. O zamandan önce saçları yıkamak için normal sabun kullanıldı ancak geride kalan kalanın kalın filmi nedeniyle saçları kuru bırakan, sağlıksız görünen ve rahatsız eden özellikleri nadiren uygulandı.

Şampunanın Bulunuşu

Şampuan, sabun traş eden, otlar ekleyen ve bir karışıma dönüştüren birkaç İngiliz saç stilisti tarafından işlendi. Şifalı saçlar ve parlaklık kazandırmak için otlar eklenmiştir. Kasey Herbert, şampuan alanında bilinen ilk mucitlerden biridir. Ayrıca kökeniyle atfedilmiştir. 20. yüzyılın başında ticari şampuan reklamlarda ve reklamlarda pazarlanmaktadır. 1924’te Canthrox Şampuarı için Amerikan Dergisi’nde yayınlanan bir reklam, kadınları göldeki solüsyonla saçlarını yıkamak için sergiledi. Rexall başka bir şampuan şirketi Saç Güzelleştiricisi ve Şampuanı için reklam yayınladı.

Orijinal şampuan karışımları bir çeşit deterjan olan doğal yüzey aktif maddeler içeriyordu. Günümüzde, çoğu şampuan, Drene tarafından 1930’larda tanıtılan sentetik yüzey aktif maddeler içeriyor.

Tarihte Kullanılanlar

Endonezya’da şampuanın ilk formu pirinç sapları ve kabuğundan yapılmıştı. Kül haline döndükleri ve su ile karıştırılıncaya kadar yakıldılar. Saçları çok kuru bıraktıkları için pek popüler değildiler. Hindistan cevizi yağı daha sonra bir nemlendirici olarak piyasaya sürüldü.

Hindistan’da birkaç şifalı bitki ve özüt bir şampuan olarak kullanıldı. Örneğin kurutulmuş Hint bektaşi üzümü ve haşlanmış sabunlar bir şampuan haline getirildi. Saçlarının parlak, yumuşak ve yönetilebilir hale getirildiği biliniyordu.

Sonuç

Sake Dean Mahomed, champo terimini kullandı, ancak saçları asla yıkamadı. Bunun yerine baş masajlarını yaptı ve onlara şampuan veya şampiyon tedavileri dedi. Sonuç olarak, sabunu ve diğer bitkileri karıştırıp köpürerek saçlarını yıkamaya başlayan Kasey Herbert, şampuanın mucidi olduğu söyleniyor.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın