Satış Makinesini Kim Buldu

Bozuk para karşılığında bir pipoyu doldurmaya yetecek miktarda tütün veren ilk satış makineleri, 1615 yılında İngiliz tavernalarında görülmeye başlandı. Üstteki delikten bir peni atıldığında, kapağın üstündeki kilit açılıyor ve müşteri, bir pipo dolusu tütünü kendi elleriyle alıyordu.

Tabii, bu tür bir satışta, müşteriye güven unsurunun büyük etkisi vardı ama, yine de taverna sahipleri makineleri, gözlerinin önünde bir yere koymayı tercih ediyorlardı. Bu ilkel satış makineleri, 19. yüzyıla kadar kullanıldılar.

Gerçekten başarılı sonuç veren ilk otomatik satış makinesinin patenti, 1867 yılında Almanya’da Carl Ade tarafından alındı. Gerçi bu makinede, mendil, sigara ve şekerleme satılması planlanmıştı ama, gerçekten kullanılıp kullanılmadığı bilinmiyor.

Ticari olarak başarıyla kullanan ilk otomatik satış makinesi, Percival Everitt tarafından posta kartı satmak üzere geliştirildi ve 1883 yılında Londra’da Mansion House Metro İstasyonu’nda bir platform üzerinde hizmete kondu. Gerçi pek çok kişi kâğıt, portakal kabuğu, kösele parçası gibi ıvır zıvırı, para yerine kullanıp bedavacılık yapmayı deniyor ye bu da makinenin sık sık arızalanmasına neden oluyordu ama, Everitt yılmadı ve çalışmalarını sürdürerek, aygıtı daha da geliştirdi. 25 Kasım 1887’de S\veetmeat Automatic Delivery Co. adlı şirketi kurarak, aygıtını tüm ülke çapında yaymak üzere harekete geçti.

Aslen ABD’li olan Everitt’in makineleri, kısa süre içinde öteki ülkelerde de yayılmaya başladı. 1888’de çiklet satan ilk otomatik makine, Fransa’ya getirildi. Körlere yardımı amaçlayan bir dernek, ertesi yıl, bu makineyi bütün istasyonlara kurdu. Amerikalılar, otomatik satış makinelerini 1889’da bir kumar makinesi haline dönüştürmeyi başardılar. Daha sonra da bu makineden sayısız biçimde yararlandılar ve hatta fasulye bile sattılar (1901). 1890’lı yıllarda Utah eyaletinin Corinne kentinde oturanlar, bu makinenin iki gözünden birine iki gümüş dolar, ötekine de yarım dolar atmak suretiyle özel boşanma formları alabiliyorlardı. Almanlar da bu konuda ne denli yaratıcı zekâya sahip olduklarını kanıtlamakta gecikmediler ve 1895’te para karşılığında satış yapan otomatik lokantaları kurdular.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın