Slime kim buldu

slime

Bazı oyuncaklar hem çocukları hem de büyükleri mutlu edebilmektedir. Bu tip oyuncaklara en güzel örneklerden birisi oyun hamurları oldu. Günümüzde ise oyun hamurlarının bir adım ötesine geçildi. Oldukça ilgi çekici, yapışmayan yapısı ile Slime yeni dönemin popüler oyuncaklarından birisidir. Popüler olmasının tek sebebi eğlenceli olması değil tabi ki. Bunun yanında evde de slime yapılabiliyor. Hatta öylesine bir durum oluştu ki, hazır satılan slimelerden daha çok evde yapılanları tercih ediliyor. Slime severler farklı slime yapma teknikleri geliştiriyor ve paylaşıyorlar.

Slime Nedir?

Slime maddesinin yapısı yarı yapışkan ve yarı akışkandır. 1976 yılında oyuncak firması Mattel tarafından üretilen, toksik olmayan viskozite malzemeden oluşan, yeşil renkli plastik çöp kovasına benzer kutularda satılan oyuncak ürünüdür. İlerleyen yıllarda Slime’nin farklı çeşitleri üretilmiştir. 1970’lerde Slime Monster masa oyunu tanıtılmıştır. Bugünlerde ise oyuncak olarak kullanılan slime’nin kendisi başlı başına bir oyun oldu. Slime tutkal, su, boraks birleşimiyle elde edilen bir eğlence hamurudur.

Slime nasıl bulundu, kim icat etti?

Slime’nin ana maddesi polimer’in keşfi 1920 yılına dayanır. 1920 yılında Nobel ödüllü Hermann Staudinger sentetik polimerler üzerine çalışmalar yapmıştır.  Polimer, yapısında birçok molekülün tek bir molekül durumunda bulunduğu bileşiktir. Hermann Staudinger yıllar boyunca kimyasal çalışmalarda bulunur ve yarı akışkan maddeler üzerine birçok çalışmanın ardından slime’yi elde ederler. Slime ile oyuncak yapma aşamasına gelen kadar çok yol vardır. Ancak 1950 yıllarında, elde edilen bu kimyasal türle diş macunları, sakızlar ve bu türde ürünler tasarlarlar.

Slime Amerika’lı oyuncak şirketi Mattel tarafından ilk olarak 1976 yılında üretildi.

Slime’nin içinde ne var?

Ürünün ana bileşenleri arasında polisakarit guar zamkı ve sodyum tetraborat bulunmaktadır. Polisakarite alternatif olarak, polimerleri içeren diğer benzeri alkol grupları (polivinil alkol gibi) ile de benzer sonuçlar elde etmek amacıyla kullanılmıştır. Polivinil asetat (tutkal), boraks ve su birleşimi benzer bir materyal olan Flubber’i elde etmek için kullanılır.

Slime Nasıl Yapılır?

Evde Slime yapmak için Gerekli Malzemeler

 • Bir bardak ılık su
 • Bir bardakta oda sıcaklığında su
 • Çay kaşığının ucu ile jellendirici boraks (borax)
 • Çay kaşığı ucu ile gıda boyası
 • Su bazlı Polimer K-10 tutkal
 • Son olarak sim (miktarı kendiniz belirleyiniz)

Slime Yapma Tarifi

Öncelikle bir su bardağı, ılık suya çay kaşığı ucu ile boraks ve bir çay kaşığı ucu ile gıda boyasını ekliyoruz. Kıvam alıncaya kadar karıştırıyoruz ve kenara alıyoruz. Diğer yandan bir kaba bu kase olabilir hazır olan bir bardak su bazlı tutkalı dökünüz, bunun üzerine ise bir bardak oda sıcaklığındaki suyu dökünüz. Karıştırmaya devam ediyoruz. İlk önce hazırladığımız ılık su ve gıda boyasıyla hazırladığı borakslı suyu yavaş yavaş karıştırarak döküyoruz. Kıvam alıncaya kadar karıştırmaya devam ediyoruz. Sim ekleyebilirsiniz.

Hazırladığınız Slime kaba yapışmaz hale geldiğinde olmuş demektir, eğer koyu olursa ılık su ekleyebilirsiniz.

Boraks doğal bir mineraldir. Zararı olmadığı düşünülmektedir. Amerika’da çeşitli kişiler çamaşır yıkarken deterjan yerine kullanmaktadırlar. Son yıllarda ülkemizde de borakslı deterjanlar üretilmiş ve satılmaya başlamıştır. Ancak çamaşır yıkarken çıkan kötü kokudan dolayı borakslı deterjan pek tercih edilmemektedir.

Boraksı aktarlardan, organik pazarlardan, eczanelerden ve güvenilir internet sitelerinden temin etmek mümkündür. Son yıllarda insanların doğal ve doğaya yönelik organik ürünler seçmesi boraks gibi pek bilinmeyen maddelerin günümüzde popüler olmasını sağlamıştır.

Boraksız Slime Nasıl Yapılır?

 • İlk önce su bazlı tutkalı kâseye boşaltın.
 • Sonra istediğiniz simi dökün.
 • Kaşıkla karıştırdıktan sonra yavaş yavaş deterjan dökün.
 • Karıştırmaya devam edin.
 • İstediğiniz kıvama gelince oynayabilirsiniz.
Paylaşın Bilgi Çoğalsın

2 Replies to “Slime kim buldu

 1. Bence cok guzel birsey her seyi soylemisler cok bilgi aldim arkadaslarima da soylicem burayi takip etsinler cok bilgiler aldim cok tesekkur ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir