Slinky kim buldu

Slinky

Slinky yaydan yapılmış, çeşitli renlklerde özellikle gökkuşağı renginde bir oyuncaktır. Makina mühendisi Richard James 1943’te hassas gemi ekipmanlarını denizde sabit tutacak yaylar tasarlamak için çalışıyordu.  Bazı yay örneklerini raftan indirdirirken bir kaç tanesini elinden düşüdü. Düşen yaylar salına salına akıllıca aşağıya doğru indiler. Richard böyle akıllıca yürümelerini şaşkınlıkla izledi. İşte bu olay sonrası Richard James bir tesadüf eseri slinky’yi icat etti.

Slinky Oyuncağı

James, eşi Betty ile birlikte buluşunu bir sonraki büyük yenilik oyuncağına çevirmek için bir plan geliştirdi. Betty, sözlüğü taradı ve en uygun isim olarak “Slinky” adını verdi. James, 80 feet telin iki inç spiral içine sarılması için bir makine tasarladı. Çift, ilk Slinkyleri üretmek için 500 dolar ödünç aldı. İlk satışlar bekledikleri gibi olmadı ve oldukça durgundu. Ancak Philadelphia’daki Gimbels Alışveriş Merkezi, 1945 Noel gösterilerinnde Slinky oyuncağını tanıtmalarına izin verdikten sonra satışlar hızlandı. İlk üretilen 400 Slinky birkaç dakika içinde satıldı.

Unutulmaz bir jingle ile bir reklam filmi çekildi ve ulusal bir reklam kampanyası başlatıldı. Slinkyler televizyonda merdivenlerden aşağı adım adım kolayca iniyordu. 20. yüzyılın sonunda 250 milyon adet Slinky satılmıştı. Ve halen satılmaya devam ediyor.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir