Smart TV kim icat etti

smart-tv

Smart TV veya Akıllı Televizyon, entegre İnternet ve interaktif “Web 2.0” özelliklerine sahip bir televizyon türüdür. Smart TV, lcd televizyonlar ile bilgisayarlar arasındaki teknolojik bir yakınlaşmadır. Geleneksel televizyon yayınları gösterme işlevinin yanı sıra, bu cihazlar ayrıca Internet TV, çevrimiçi etkileşimli medya, OTT ve ev ağı erişimini desteklemektedir.

Yeni bir teknoloji olan “Akıllı TV” iki ana bileşene ayrılabilir: Eğlence kaynağı olarak televizyon ve kişisel bilgi, kültürel iletişim için araç olarak kişisel bir bilgisayar. Smart TV iki alt teknolojinin basit ve mantıksal bir birleşimidir ve her ikisi de bir arayüzü görüntülemek için bir monitör kullanır.

1980’lerin başında, ilk “akıllı” televizyon alıcıları Japonya’da tanıtıldı. Belleği olan bir LSI yongası ve bir televizyon alıcısına bir karakter jeneratörünün eklenmesi, Japon izleyicilere televizyon yayın sinyalinin yedek hatları üzerinden, iziledikleri programla ilgili bilgiyi almalarını sağladı. Bir dijital veya analog ağ vasıtasıyla veri işleme sistemleri ile bağlantılı olan, “akıllı” bir televizyon sistemi için 1994 yılında Japonya’da bir patent alındı (ve ertesi yıl kapsamı genişletildi)

Akıllı televizyon sistemi, veri ağlarına (İnternet gibi) bağlı olmaktan başka, bir kullanıcının talebine göre otomatik veya manuel olarak gerekli yazılımı indirme ve kullanıcının ihtiyaçlarını işleme yeteneğini kapsamaktadır. 2000’lerin sonlarında ve 2010’un başında dijital televizyonun kitlesel olarak kullanılmaya başlaması, akıllı TV’leri büyük ölçüde geliştirdi. Büyük televizyon üreticileri, 2015 yılında orta sınıf ve üst sınıf için akıllı TV üretmeye başladılar.  Akıllı TV’ler, 2010’un sonlarında baskın televizyon biçimi oldu. Nielsen’in yaptığı araştırmaya göre, 2016 yılının başında, yılda 75.000 dolardan fazla gelir sağlayanların yüzde 29’unun akıllı bir TV’ye sahip olduğunu bildirildi.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir