Survivor kim buldu

survivor

Survivor, dünyadaki birçok ülkede yayınlanan bir reality televizyon yarışmasıdır. İki grup halindeki yarışmacılar iki ayrı adada yiyecek, barınma gibi temel ihtiyaçlarını kendileri karşılamak zorundadırlar. Ayrıca eleme ve ödüller için birbirleri ile mücadele ediyorlar. Büyük ödülü tek bir kişi alır ve Survivor (Hayatta Kalan) ilan edilir.

Survivorı Bulan Kişi

Survivor, 1992’de İngiliz televizyon yapımcı şirketi Planet 24’ün sahibi Charlie Parsons tarafından icat edildi. İngiliz kanallarına pazarlanmaya çalışılsa da başarılı olamadılar. 5 Yıl sonra İsveç televizyonuna formatın yayınlanması ile ilgili anlaşma yaptılar. 1997’de piyasaya sürülen İsveç versiyonu, televizyona dönüştüren ilk Survivor Yarışma Serisi oldu.

Planet 24, Charlie Parsons ve Bob Geldof’a aittir. Şirketlerini Castaway Television Productions 1999’da satmışlar fakat yarışma ile ilgili haklarını halen korumaktadırlar.

Expedition Robinson

Survivor’un ilk versiyonudur. 1997’de İsveç’te başlamış  Charlie Parsons tarafından oluşturulan formatı hayata geçiren ilk prodüksiyon oldu.

Expedition Robinson yarışması adını Robinson Crusoe (Daniel Defoe’nun 1719 yazdığı kitap) ve The Swiss Family Robinson  (Johann David Wyss, 1812 tarafından yazılan kitap) kitaplarından almıştır.

Amerika’da yayınlanan versiyonu ile adı Survivor olarak anılmaya başladı. Tüm dünyada en çok izlenen ve en çok franchise dağıtılan yarışma programları arasındadır.

Yarışma Formatı

Tüm dünyada yayınlanan yarışma, genellikle tropik bir adada çekilmektedir. Yarışma boyunca yarışmacıların ödül ve eleme oyunları için mücadele etmeleri, barınma için baraka inşa etmesi, ateş yakması, yiyecek bulması ve prikolojik olarak ayakta kalması gerekmektedir. Ülkelere göre yarışmanın uzunluğu değişmektedir. Survivor Amerika versiyonunda 39 gün, Fransa versiyonunda 20 gün Türkiye versiyonunda ise 134 gün sürmektedir.

Yarışmanın ilk bölümünde takımlar halinde yarışılırken ikinci bölümde adalar birleştirilir ve bireysel yarışmaya dönüşmektedir. Her haftanın bitiminde ada konseyi yapılmakta ve elenecek kişi yine yarışmacıların oylarıyla seçilmektedir.

Survivor Türkiye – Acun Ilıcalı

Survivor Türkiye ilk 2005 yılında Kanal D’de yayınlanmaya başladı. Sonraki 4 Sezon Show TV, bir sezon Star TV de yayınlandıktan sonra Acun Ilıcalı’nın TV8′i satın almasıyla TV8 e geçti. Survivor Türkiye format olarak küçük bazı farklılıklar içermekle birlikte  American Survivor formatına çok yakındır.

İlk sezon olan Survivor Büyük Macera, 22 Mart 2005’te ilk yayınlandı ve on üç hafta boyunca yayında kaldı. Ahmet Utlu’nun yapımcılığını yaptığı tek sezondur. İsveç formatı Expidition Robinson temel alınmıştır. Yarışmayı Uğur Pektaş kazanmıştır.

Daha sonraki sezonların hepsi Acun Ilıcalı tarafından düzenlenmiştir.

  • (2006): Yunanistan – Türkiye – Derya Durmuşlar
  • (2007): Aslanlar – Kanaryalar – Taner Özdeş
  • (2010): Kızlar – Erkekler – Merve Oflaz
  • (2011): Ünlüler – Gönüllüler – Derya Büyükuncu
  • (2012): Ünlüler – Gönüllüler 2 – Nihat Altınkaya
  • (2013): Ünlüler – Gönüllüler 3 – Hilmi Cem İntepe
  • (2014): Ünlüler – Gönüllüler 4 – Turabi Çamkıran
  • (2015): All-Stars – Turabi Çamkıran
  • (2016): Ünlüler – Gönüllüler 5 – Çağan Atakan Arslan

Survivor: Türkiye – Yunanistan – İki ülke arasında düzenlenen ilk ortak yapım survivor olarak yarışma tarihine geçmiltir. Yarışma her iki ülkede de rating rekorları kırdı.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir