Tableti kim icat etti

Tableti kim icat etti

Tableti kim buldu, Tablet bilgisayar fikri çok eskilere dayanmaktadır. Örneğin tablet bilgisayar fikri ve görüntüsü ilk olarak 1966 yılında yayınlanan Star Trek dizisinde ortaya çıktı. Daha sonra Stanley Kubrick’in 1968 yılındaki bir klasik haline gelen filmi “2001: A Space Odyssey.”  filminde bir sahnede göründü. Benzer taşınabilir bir cihaz, Isaac Asimov ‘un Buluşlar adlı kitabında “Calculator Pad” adıyla tanımlandı.

İlk Çalışma

Tablet Bilgisayar ile ilgili ilk gerçek çalışma Amerikalı bilgisayar mühendisi Alan Kay tarafından yapıldı. Dynabook adını verdiği bu konsept Tablet çalışması 1972 yılında çocukların kullanacağı bir kişisel bilgisayar olarak düşünülüyordu.  Dynabook 900 gr ağırlığında, ince bir formda, 1 milyon piksel ekran çözünürlüğüne sahip, ve sınırsız pil gibi özellikler barındıracaktı. O tarihlerde masaüstü bilgisayarlar bile oldukça yeni bir teknolojiydi. Bu fikir ve konsept çalışma o tarihlerde çok uçuk bulunmuştu. O nedenle bir konsept olarak kaldı.

Silikon Vadisi ‘nde faaliyet gösteren Grid Systems, tüketici pazarını hedefleyen ilk tablet bilgisayar olan GRidPad’in üretimi için çalışmalara başladı. 1989 yılında Tablet Bilgisayarların ilk sürümleri piyasaya çıkmaya başladı. Bu tabletler, bir iş istasyonuna bağlı ve bir kalemle kullanılıyordu. Çizim, animasyon ve grafik gibi farklı formların girişine olanak sağlıyordu. Aynı tarihlerde, okullara yönelik Tablet Bilgisayarlar; Pencept Penpad, Apple Grafik Tablet ve KoalaPad piyasaya çıktı. Fakat çıkan bu tabletler Alan Kay’in Dynabook fikrinden oldukça uzaktı. Yaklaşık 3 kilo ağırlığında, ve siyah beyazdı. GRidPad bu tabletler arasında en başarılısı oldu. Büyük miktarda kayıt tutma ihtiyacı olan firmalar ve devlet kurumları tarafından kullanıldı. Şirket GRidPad sayesinde 30 milyon dolar ciro yaptı.

Grid Systems’in önemli mühendislerinden biri olan Jeff Hawkins, Kişisel Dijital Asistanlar (PDA) üzerinde çalışmalar yapmak için Palm Computing şirketini kurdu.

PDA

90 lı yılların başında PDA lar piyasaya çıktı. Bu dönemin önde gelen isimleri Psion, Palm, Apple, Handspring ve Nokia oldu. Pen Computing denilen bu bilgisayarlar, günümüz tabletlerine en yakın cihazlardı. GRidPad MsDos işletim sistemi kullanıyordu. PDA ların ise kullanıcı dostu işletim sistemleri vardı. 1991 yılında, Go Corporation PDA lara yönelik ilk işletim sistemi PenPoint OS yi IBM’s Thinkpad 700T ile birlikte sundu. Hemen ardından  Apple, Microsoft ve Palm işletim sistemlerini duyurdu. 1994 yılılnda Fujitsu, masaüstü bilgisayarlarla aynı işletim sistemini kullanan ilk tableti piyasaya sürdü. Intel işlemcili ve Windows 95 ile çalışan Stylistic 500 ve iki yıl sonra Stylistic 1000 tabletleri rahatça taşınamayacak kadar ağır, pahallı ve kullanışsız tabletlerdi.  90 lı yıllar PDA ların yaygınlaştığı yıllar olarak tarihe geçti.

Windows XP Tablet

2001 Comdex teknoloji fuarında Microsoft’un kurucusu Bill Gates tarafından Windows XP Tablet tanıtıldı. Bill Gates bu cihaz için geleğin bilgisayar formu tablet bilgisayarlardır diyordu. Windows XP Tablet kullanıcılarına ilk defa kalemle değilde parmakla dokunmatik ekran deneyimini sunuyordu. Bu dokunmatik cihaz, kullanıcı deneyimlerinde klavye tabanlı Windows işletim sistemi uyumsuzluk yarattı ve başarısız oldu.

iPad

2010 yılına kadar tablet bilgisayar ateşi sönük kaldı. O zamana kadar Apple ‘ın kurucusu Steve Jobs sezgisel dokunmatik ekran üzerinde sessizce çalışıyordu. iPhone ve iOS işletim sistemi üzerinde elde ettikleri olgunlaşmış deneyimi bir tablet üzerinde denemenin zamanı geldiğini düşündüler. Ve iPad tablet piyasaya sürüldü ve çok başarılı oldu. Hemen ardından Google tablet ve akıllı telefonlarda kullanılmak üzere Android işletim sistemini duyurdu. Android işletim sistemi ile birlikte piyasaya bir çok tablet markası çıktı. Ardından Microsoft Windows işletim sistemini tablet ve akıllı telefonlarla uyumlu hale getirdi.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

2 Replies to “Tableti kim icat etti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir