Takvimi kim buldu

takvim

Günümüzde kullandığımız Miladi takvim, Gregoryen Takvimi olarak da adlandırılmaktadır. Miladi takvimden önce Julian Takvimi kullanılmaktaydı. Papa 13. Gregory yeni bir takvim yapılması talimatını verdi. Çalışmalar başlatıldı. Seçenekler arasından kendi adını taşıyan ve Alosyius Lilius tarafından yapılan takvimi seçti.

Alosyius Lilius Kimdir? Biyografisi

Alosyius Lilius, İtalyan bir astronom, doktor ve kronologdu. Napoli’de doktor olmak için tıp eğitimi aldı. Ünlü bir asil olan Carafa’nın bölgesinde doktorluk yaptı. Lilius 1552’de Perugia Üniversitesi’nde eğitim vermeye başladı.

Tıptaki bilgisinin yanı sıra, Alosyius Lilius zamanı kaydetme ve takvimlerle ilgileniyordu. Zamanında kullanılmış olan Julian Takvimiyle ilgili sorunları farketti ve böylece yeni bir takvim sistemi yapılması gerektiğini öneren bir yazı yazarak yayınladı. Takvimi hazırladı fakat 1576’da takvimini yayınlayamadan öldü. Ölümünden yıllar sonra, kardeşi Antonio Lilius, Papa 13. Gregory’nin yeni takvim yapılması çağrısı sonrası Alosyius’un el yazmalarının çevirilerini yaptı. Yeni takvim için kurulan meclise sundu. Diğer bir gökbilimci olan Christopher Clavius ​​tarafından yapılan bazı değişikliklerden sonra takvim meclis tarafından onaylandı. 1582’de Papa XIII Gregory, Julian takvmini Gregoryen Takvimi ile değiştiren bir papalık bildirisi yayınladı. Yeni takvim Hıristiyan ülkeler tarafından birbiri ardına kabul edildi. Şu anda neredeyse tüm Dünya’da kullanılan takvim sistemidir.

Julian Takvimi

Julius Caesar Julian takvim sistemini icat etti. Şubat ayı hariç tüm aylarda 30 veya 31 gün vardı. Şubat ayı ise 29 gün, sıçrama dönemi varsa 30 gün olarak belirlenmişti. Caesar takvimde Temmuz (July) ayına kendi adını verdi. Octavianus (Caesar Divi Filius Augustus) Roma imparatoru olduğunda, temmuzdan sonraki aya, Ağustos (August) adı verildi. Ayrıca Şubat ayından bir gün daha ödünç aldı, bu nedenle Ağustos 31 gün oldu.

Julius Caesar tarafından M.Ö. 46’da icat edilen Julian takvimi, Roma takvimi için bir reformdu. M.Ö. 1 Ocak 45’de Roma’nın Mısır fethinden kısa bir süre önce yürürlüğe girdi. 1582 yılında Papa XIII Gregory tarafından ilan edilen Gregoryen takvimi ile kademeli olarak değiştirilene kadar, Roma dünyasında, Avrupa’nın çoğunda ve Amerika’da ve diğer yerlerde kullanılan takvim oldu.

Gregoryen Takvimi neyi değiştirdi?

Julian takvim sistemi ile astronomik mevsim arasında çok fazla fark vardı. Astronomi ekinoksları ve gündönümleri bu takvimden yılda 11 dakika ilerde idi. Paskalya, bahar ekinoksuyla senkronize olmuyordu. Julian takviminde her 134 yılda bir fazladan bir ortaya çıkıyordu. 1582’de Gregoryen kabul edildiğinde zaten 10 gün falzlaık vardı.

Gregoryen takvim oluşturulurken Jülyen takvimine 10 gün ilave edilmiştir; 5 Ekim Cuma günü, 15 Ekim Cuma olarak kabul edilmiştir. 1752’de kabul eden ülkeler ise 11 gün ilave etmek durumunda kalmışlardır.

Gregoryen Takvimi, Julian sistemini reforme ederek dört yıllık sıçrama döngüsünü değiştirdi. 100’le bölünebilen yıllar hariç, dört yıla bölünebilen bir yıl bir sıçrama yılıdır. 400’le bölünebilen yüz yıllık yıl sıçrama yıllarıdır.

Papa ve konseyi, bu düzenlemenin insanların Paskalya’yı doğru zamanda kutlamalarını sağlayacağına inanıyordu.

Gregoryen takvim, günümüze kadar kullanılan takvimler içinde en az hatalı olanıdır. Günümüzde bir ekinoks yılı 365,242375365 gündür (365 gün 5 saat 49 dakika 12 saniye). Gregoryen takvimde ortalama bir yıl 365.2425 gündür ve gerçek ekinoks yılı uzunluğuna oldukça yakındır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin miladî takvimi kabulü

Gregoryen takvimi yada diğer adıyla miladi takvim avrupanın dışında yaygınlaşmaya başladı. Örenğin Mısır 20 Aralık 1874/1 Ocak 1875’te, Osmanlı İmparatorluğu, mali işlerde ve ticari amaçlarla 16 Şubat / 1 Mart 1917’de, Rusya ise 1/14 Şubat 1918’de miladi takvimi kullanmaya başladılar.

Osmanlı İmparatorluğu döneminde, ilk dönemlerde Hicrî takvim, sonra da 1 Mart’ı yılbaşı kabul eden Malî takvim kullanılmıştı. 1917 yılında mali işlerde Miladi takvim kullanılmaya başlandı. Cumhuriyet’in ilanından sonra, uygulamada üç farklı takvim sistemi vardı. Bu durum devlet işlerinde, günlük hayatta bir çok soruna yol açıyordu.

Malî 26 Kânun-i Evvel 1341’de (26 Aralık 1925) kabul edilen “Takvimde Tarih Mebdeinin Değiştirilmesi Hakkında Kanun” ve “Günün 24 Saate Taksimi Hakkında Kanun” adlı iki ayrı yasayla 1 Ocak 1926’dan başlayarak Gregoryen Miladi takvim benimsendi. Diğer takvimler yürürlükten kaldırıldı.

Yılbaşını 1 Ocak olarak alan bu takvimin yanı sıra günü 12 saatlik gündüz ve 12 saat gece dilimlerine ayıran saat sistemi yerine 24 saatlik bir gün kabul edildi.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir