Tandem Bisikleti kim icat etti

tandem bisiklet

Tandem bisiklet veya ikiz bisiklet, birden fazla kişinin kullandığı bir bisiklet türüdür. Tandem bisikletin üç tekerlekli olan modelleri de vardır. Tandem terimi, binicilerin sayısını değil, önden arkaya olan oturma düzenini ifade etmek için kullanılmıştır. İki bisikletçinin yan yana oturduğu bisiklet türüne fayton bisiklet denir.

Tandem bisikleti kim buldu

Tandem bisikletlerle ilgili patentler 1890’ların sonlarında alınmaya başlamıştır. 1898’de Mikael Pedersen, 24 kilo ağırlığında iki kişilik bir tandem versiyonunu ve 64 kilogram ağırlığında dört kişilik bisikletleri geliştirdi.

İkinci Dünya Savaşı sonrasında tandem bisikletlerin popülaritesi düşmeye başlamış ve 1960 ların sonlarında yeniden canlanmaya başlamıştı. İngiltere’de Tandem Bisiklet Kulübü 1971’de kuruldu.

Yeni model tandemler Fransız şirketleri Lejeune ve Gitane üretimi olarak piyasaya çıktı.

ABD’de Bill McCready 1976’da Santana Bisiklet fabrikasını kurdu. Modern teknoloji, bileşen ve çerçeve tasarımlarını geliştirdi. Şehir ve off-road bisikletleri gibi seçenekler üretti.

Normal Bisiklet ile Karşılaştırması

Normal bir bisikletle kıyaslandığında, tandem bisikletler, pedal çevirme gücünü iki katına çıkarmaktadır. Hızlanmada ikiye katlanmış pedal gücü sayesinde daha sürtünme yaşanmaktadır. Normal bir bisikletle aynı rüzgar direncine sahiptir. Yüksek performanslı tandemler, tek bir bisikletin iki katından daha az ağırlığa sahiptir; bu nedenle güç-ağırlık oranı, tek bir bisiklet ve biniciden daha iyidir.

Düz yolda ve yokuş aşağı giderken, bisikletçiler tarafından üretilen gücün çoğu rüzgar direncinin üstesinden gelmek için kullanılır, bu nedenle tandemler tek tek kişilik bisikletlerden daha yüksek hızlara erişebilir. Özellikle iki binicinin fiziksel güçleri çok farklıysa tırmanışlarda normal bisiklete göre biraz daha yavaş kalabilir. Fakat bu açık biniciler arasında yüksek düzeyde koordinasyon sağlanırsa kapatılabilir.

Tandem Bisiklet Terimleri

Geleneksel tandemlerde, öndeki binici pedal çevirmenin yanı sıra bisikleti yönlendirir. Kaptan, pilot veya direksiyoncu olarak adlandırılır. Arkadaki binici sadece pedal çevirir ve kundakçı, gezgici veya arka kaptan olarak adlandırılır. Tandem sürücüleri için “kaptan” ve “stoker” terimleri de kullanılmaktadır. Çoğu tandemde iki krank seti mekanik olarak bir zamanlama zinciri ile birbirine bağlanır ve aynı hızda döner.

1908’de ve 1920-1972 yılları Yaz Olimpiyatlarında erkekler tandem yarışları yapılmıştır.

Tandemlerde 2’den fazla bisikletçi olabilir. Üç, dört veya beş bisikletçi için tandem bisikletler bulunmaktadır.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir