Tankı Kim Buldu

tank

Tankı icat eden ilk kişi Lancelot de Mole, 13 Mart 1880 – 6 Mayıs 1950 tarihleri arasında yaşayan Avustralyalı bir mühendis ve mucittir.
1912’de, 1914 ve 1916’da, İngiliz makamlarına tank ile ilgili çalışmalarını sundu. Açıkçası, zamanından önceydi; Çünkü 1912’de böyle bir askeri araca duyulan ihtiyaç henüz ortaya çıkmamıştı. Ve, çeşitli bürokratik sorunlar nedeniyle tank konusu kapatıldı.

Savaşta Kullanılan İlk Tank

Savaşta ilk tank 15 Eylül 1916 günü, İngiliz birlikleri tarafından, Birinci Dünya Savaşı sırasında Fransa’nın Somme yöresinde kullanıldı. Başkomutan Sir Douglas Haig, 1 Eylül günü 100 tankı Somme cephesine göndermeyi umuyordu.

Ne var ki, imalat sırasında ortaya çıkan bazı aksaklıklar nedeniyle, Eylül başına kadar ancak 49 tank cepheye ulaştırılabildi. Çarpışmalara ise yalnız 32’si katılabildi. Haig, tanklardan yararlanarak savaşı 1916 yılında bitirmeyi amaçlayan müttefik kuvvetlerine katkıda bulunmayı umuyordu. Tankların toplu halde tutulmasını ve düzenli hareket edilmesini istedi. Ama komutanları, onları cephe boyunca dağıttılar. Bazı yerel başarılara karşın, tankların savaşın sona erdirilmesinde önemli bir katkıları olmadı. Haig, yine de 1917 yılına kadar bin tankın üretilmesini emretti.

Fransız ordusunda tank, ilk kez 16 Nisan 1917 günü kullanıldı. Fakat sonuç, tam bir hezimet oldu. 132 tanktan 57’si daha ilk gün Alman topçusunun yoğun ve başarılı ateşiyle savaş dışı bırakıldı.

İlk Tank Saldırısı

Tarihin ilk büyük tank saldırısı, 20 Kasım 1917 günü gerçekleştirildi. 378 İngiliz tankı, Hindenburg cephesini yararak 4 mil ilerlemeyi başardı. Fakat Alman topçusu ve hesapta olmayan arızalar, tankların 146’sını durdurdu. 43 tanesi de barikatları aşamadan kaldı. Daha sonra Almanların püskürtme harekâtı sonunda, İngilizler geri çekilmek zorunda kaldılar.

18 Temmuz 1918 günü Fransız savunması, 567 tankla Batı cephesinde büyük bir başarı elde etti ve bu başarı tankın savaşta ne denli önemli bir silah olduğunu vurguladı. Aynı yılın 8 Temmuz günü, 534 İngiliz tankının İkinci Somme Muharebesi’nde elde ettiği başarı, Alman Genelkurmayı tarafından, “Alman ordusunun bu savaşta yaşadığı en kara gün” olarak değerlendirildi. İkinci Dünya Savaşı’na kadar bütün Avrupalı uluslar tank silahlarını geliştirmek için olağanüstü çaba gösterdiler. Bu alanda en büyük başarıyı Almanlar elde etti. İkinci Dünya Savaşı’nın ilk yıllarında, Alman panzer birlikleri, üstün manevra yetenekleri ve vurucu güçleriyle, savaşın kaderi üzerinde etkili oldular.

İlk Tank Savaşı

Tarihin en büyük tank savaşı ise, 1943 yılı Temmuz’unda, Rusya’nın Kurs bölgesinde verildi. Almanlar, 2 bin tanktan oluşan 17 panzer birliğiyle saldırıya geçtikleri Rus askerleri karşısında, çok ağır bir yenilgi aldılar. Böylece tankların üstünlüğü sona erdi. Bugün Avrupa’da NATO’ya ait kuvvetlerin 7 bin tankına karşın Varşova Paktı üyelerinin 20 bin civarında tankı vardır.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

2 Replies to “Tankı Kim Buldu

  1. İlk tankı aslında leonardo da vinci bulmuştur ama yapamamıstır.
    hatta çizimleri(taslakları) bile var.
    İsterseniz araştırın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir