Telesekreteri kim buldu

Telefona cevap veremediğiniz durumlarda, telefonu otomatik olarak cevaplayan ve karşıdaki kişinin konuşmalarını kaydederek daha sonra dinlemenizi sağlayan sisteme telesekreter denilmektedir. Önceleri telefondan bağımsız aletler olan telesekreterler zaman içerisinde telefonlara entegre edilmişlerdir. Peki telesekreteri kim icat etti?

Tarihsel Gelişim

Valdemar Poulsen, Danimarkalı telefon mühendisi ve mucit, 1898 yılında telegraphone adını verdiği telefondaki sesleri, manyetik olarak kayıt eden bir cihaz icat etti. Bu icat telefon görüşmelerinin kayıt edilmesini sağlayan oldukça ustaca bir cihaz oldu. Manyetize edilerek kaydedilen sesi yine aynı cihaz üzerinden dinlemek mümkündü.

İlk Otomatik Telesekreter Willy Müller tarafından 1935 yılında icat edildi.  Bu telesekreter yaklaşık bir metre boyunda idi.

Phonetel’in mucidi Dr. Kazuo Hashimoto tarafından oluşturulan Ansafone, 1960 yılında ABD’de satılan ilk telesekreter oldu.

Casio şirketi modern telesekreter cihazlarının üretiminde başrolü oynadı. Model 400 adını verdiği cihaz en çok satılan telesekreter oldu. 1971 yılında üretilen Model 400, 10 kilo ağırlığında ve maksimum 20 mesaj saklayabilen makara bantları olan bir cihazdı. Bir kulaklık ile özel mesajları dinlemeye izin veriyordu.

1983 yılının ortalarında ilk dijital telesekreter Japon Dr. Kazuo Hashimoto tarafından icat edilmiştir.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın