Televizyonu kim icat etti

televizyonu-kim-buldu

Televizyonu kim icat etti. Televizyonu icat eden kişi John Logie Baird olarak bilinse de televizyonun icadının tarihinde Philo Farnsworth, Charles Francis Jenkins gibi diğer mucitleri de unutmamak gerekir. 1873 yılında Willoughby Smith tarafından, selenyumun elektrik direncinin ışık etkisi ile değişen fotoelektrik özellikleri bulunduğunu keşfetmesiyle başladı. Bu ilkeye göre selenyum üzerine yüksek yoğunlukta ışık düşerse; sinyal kuvvetli, zayıf ışık düşerse sinyal zayıf olacaktır. Bu sinyal dalgalanması özelliğinden faydalanabileceğini düşünen Amerikalı G. R. Carey selenyumlu fotosel taşıyan bir ekran yapabileceğini düşündü.

Alman Paul Nipkow 1884 yılında  elektromekanik bir Televizyon için bir patent aldı. Paul Nipkow ‘un icat ettiği elektromekanik televizyon hiç çalışmadı fakat tasarladığı dönen disk ilk Televizyon görüntü rasterizeri olarak kabul edidi.

1897 yılında Karl Ferdinand Braun katot ışınlı tüpü ve katot ışınlı tüp osiloskobunu icat ederek televizyon teknolojisinin gelişmesine önemli katkılarda bulundu.  CRT teknolojisi olarak bilinen bu icat, Braun tüpü olarak adlandırıldı. Günümüzde, CRT teknolojisi yavaş yavaş televizyon ve bilgisayar ekranlarında düz ekran teknolojisi, LCD, LED, Plazma gibileriyle yer değiştirdi.

Rus bilimadamı Constantin Perskyi, 25 Ağustos 1900 tarihinde Paris’te ilki düzenlenen Uluslararası Elektrik Kongresi’nde Televizyon kelimesini ilk kullanan kişi oldu. Bu kongrede sergilenen Televizyon tarihinin ilk prototipleri, basit fotoğraf aktarımları gerçekleştiren mekanik televizyonlardı.

Philo Farnsworth

Televizyon’un gelişiminde bir sonraki seviyeye 1911 yılında çıkıldı. Bir mühendis olan, Alan Archibald Campbell Swinton katot ışınlı tüplerle nasıl görüntü alınacağını ve iletileceğini teorik olarak açıkladı.  1920’li yıllarda, birçok bilim adamı ve mühendis elektronik vericiler üzerindeki çalışmalarına hız verdi.  7 Eylül 1927 de, Philo Farnsworth laboratuvarında bir kamera ve bir verici tüpü kullanarak tek çizgi bir görüntü iletti. Bir yıl sonra insan resimlerinden oluşan görüntüleri kamuoyuna gösterdi.

John Logie Baird

1926 yılında Londra’da John Logie Baird çok küçük bir görüntü veren ilk televizyonu icat etti. İlk televizyon yayını 1928 yılında ingiltere’de BBC aracılığıyla yapıldı. BBC,  1935 yılına kadar  John Logie Baird  in televizyonu ile yayınlarına devam etti.  Baird ‘in televizyon sisteminde resimler 525 yerine 30 çizgiyle ekranda beliriyor fakat ayrıntılar görülemiyordu. 1936 senesinde Alexandra Palace yine BBC aracılığıyla 405 çizgi sistemiyle en net görüntüyü elde etti. Bu sistem İngiltere’de 1964 senesine kadar devam etmiştir.

1935 yılında Fransa’da daha yüksek taramayla daha net görüntü veren televizyon yayınları başladıysa da bu alanda çığır açan icadı yapan, 1907 yılında kendi televizyon tüpünü geliştiren Rus Boris Rosing oldu.

Charles Francis Jenkins

1928 yılında Amerika’da ilk  televizyon yayını deneysel yayınlar yapması için izin verilen Charles Francis Jenkins tarafından gerçekleştirildi. İlk yayınlar Maryland ve Washington kaynaklı olarak yapıldı. 1928 Eylül ayında Televizyon tarihinde ileri bir adım daha atılarak Queen’s Messenger adlı tek perdelik drama yayınlandı. Bunu New York’ta 1929 yılında RCA’s yayınları takip etti.

1923 yılında Rus asıllı Amerikalı V.K. Zworkyin tümüyle elektronik bir sistemin kurulmasına olanak veren ikonoskop kameranın patentini aldı. Televizyonda ilk başarılı kamera İconoscope’un bulunuşuyla başlamıştır. İconoscope’u yine buna benzeyen orthicon tüpü takip etti. Daha sonra çok küçük fakat ışık direnç münâsebeti mükemmel olan görüntü plakası kurşun monoksit (PbO) kaplı vidicon tüp yapıldı. 1950 senesinde vidicon tüpün bulunuşu TV’de dev bir adım oldu. Vidicon tüpün en geliştirilmiş tipi, görüntünün düşürüldüğü  plakanın yüzeyinin binlerce mini silikon fotodiyodlar dizisinden meydana gelenidir. Bu tür tüplere epicon tüp de denir. Tüplü kameraların yanısıra yarı iletken görüntü sensörlü kameralar da yapıldı.

1930 ve 40’lı yıllar arasında gelişmeler hızla devam etti. 1936 yılında İngiltere’de Isaac Shoenberg  405 satır görüntü aktarımı için bir cihaz geliştirdi. 1944 yılında Sovyetler Birliği’nde 625 satırlık görüntü aktaran cihazlar geliştirildi. Yenilikler devam ederken, satır sayısı da git gide arttı.

26 Nisan 1931 tarihinde, W2XCR TV Brodway’ de 5. Cadde boyunca ünlülerin görüntülerini yayınlandı. 1938 yılında, satır sayısı 300′ e  çıkmıştı ve düzenli yayınlara başlama zamanı gelmişti. NBC  televizyon kanalı Nisan 1939 tarihinde New York Dünya Fuarı ile düzenli yayına başladı. 1941 yılında saniyede 30 kare ve 525 satır aktarımı ile NTSC standartları uygulanmaya başladı. Temmuz 1941 de televizyonculuk ile ilgili ticari lisanslar serbest bırakıldı. Her ne kadar özel girişim serbest bırakılmış olsa da yayınlanacak televizyon programları oldukça kısıtlı kaldı. İkinci dünya savaşından sonra televizyon yayınları  düzenli hale gelmeye başladı.

Renkli televizyonların icadı ile gelişim daha da hızlandı. Günümüze kadar olan teknolojik gelişmeler sayesinde televizyonlar 3 boyutlu görüntü yayınlamaya kadar geldi.

Televizyonun ile ilgili tarihsel sıralama ve isimleri öğrenmek için Televizyonun İcadı başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

8 Replies to “Televizyonu kim icat etti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir