Televizyonun İcadı

televizyon tarihi

Televizyon, tek bir mucit tarafından icat edilmedi. Daha ziyade, teknolojinin evrimine katkıda bulunan yıllar boyunca birlikte veya tek başına çalışan bir çok insanın çabalarından geçti.

Bu yüzden baştan başlayalım. Televizyon tarihinin başlangıcında, televizyonu ortaya çıkaran atılımlara yol açan iki rakip, deneysel yaklaşım vardı. İlk mucitler ya Paul Nipkow’un dönen disklerinin teknolojisine dayanan bir mekanik televizyon sistemi kurmaya ya da 1907’de bağımsız olarak geliştirilen bir katot ışını tüpüne ve Alan Archibald (A.A.) Campbell-Swinton  ve Rus bilim adamı Boris Rosing çalışmalarını kullanarak elektronik bir televizyon sistemi kurmaya çalıştılar.

Elektronik televizyon sistemleri daha iyi çalıştığından sonunda mekanik sistemlerin yerini aldılar. İşte şimdi, 20. yüzyılın en önemli buluşlarından birinin arkasındaki büyük isimler ve kilometre taşları hakkında genel bir bilgilendirme yapalım.

PAUL GOTTLIEB NIPKOW (MEKANİK TELEVİZYON)

Alman mucit Paul Nipkow, 1884’te Nipkow diski olarak adlandırılan resimleri aktarmak için bir döner disk teknolojisi geliştirdi. Nipkow, bir görüntünün küçük bölümlerinin ışık yoğunluklarının ardışık olarak analiz edilip aktarıldığı televizyonun tarama ilkesini icat eden kişidir.

JOHN LOGIE BAIRD (MEKANİK TELEVİZYON)

1920’li yıllarda, John Logie Baird, şeffaf çubuk dizilerini televizyon için görüntü iletmek için kullanma fikrine patent altına aldı. Baird’in 30 çizgi görüntüsü, arka aydınlatmalı silüetler yerine yansıyan ışıkla görüntü alma teknolojisini ortaya çıkardı.

Baird, teknolojisini Paul Nipkow’un tarama diski fikrine ve elektronikteki diğer ilerlemeler dayanarak geliştirdi.

CHARLES FRANCIS JENKINS (MEKANİK TELEVİZYON)

Charles Jenkins, radyofizyoloji adlı bir mekanik televizyon sistemini icat etti ve 14 Haziran 1923’te en hareketli siluet görüntülerini aktardığını iddia etti. Şirketi ayrıca W3XK adlı ilk televizyon yayın istasyonunu ABD’de açtı.

KATOT IŞIN TÜPÜ – (ELEKTRONİK TELEVİZYON)

Elektronik televizyonun ortaya çıkışı, modern televizyonlarda bulunan resim tüpü olan katot ışını tüpünün gelişimine dayanmaktadır. Alman bilim adamı Karl Braun, 1897’de katot ışını tüp osiloskopunu (CRT) icat etti.

VLADİMİR KOSMA ZWORYKIN – (ELEKTRONİK TELEVİZYON)

Rus mucidi Vladimir Zworykin, 1929’da kineskop olarak adlandırılan geliştirilmiş bir katot ışını tüpünü icat etti. O zaman, kineskop tüpü televizyon için çok önemli bir gelişme oldu ve Zworykin, modern resim tüplerinin tüm özelliklerine sahip bir televizyon sistemini ilk yapanlardan biriydi.

PHILO T. FARNSWORTH – (ELEKTRONİK TELEVİZYON)

1927’de Amerikalı mucit Philo Farnsworth, 60 yatay çizgiden oluşan bir televizyon görüntüsünü ileten ilk mucit oldu. İletilen görüntü bir dolar işaretiydi. Farnsworth ayrıca mevcut elektronik televizyonların temelini oluşturan disektör tüpünü geliştirdi. 1927’de ilk televizyon patentini (patent no. 1,773,980) aldı.

LOUIS PARKER – TELEVİZYON ALICISI

Louis Parker modern değiştirilebilir televizyon alıcısını icat etti. Patent, Louis Parker tarafından 1948’de yayınlandı. Parker’in “taşıyıcılar içi ses sistemi”, bu güne kadarki dünyanın tüm televizyon alıcılarında kullanıldı.

TV ÜSTÜ ANTEN

Marvin Middlemark, 1953’te “V” şeklindetelevizyonun üstüne koyulan TV antenleri “tavşan kulakları” nı icat etti.

RENKLİ TELEVİZYON

Renkli bir TV sisteminin mümkün olduğunu gösteren ilk makaleler 1880 yılında ortaya atıldı. 1925’te Rus televizyonunun öncüsü Vladimir Zworykin, tümüyle elektronik bir renkli televizyon sistemi için patent açıklaması yaptı. Başarılı bir renkli televizyon sistemi, ilk olarak 17 Aralık 1953’te, RCA tarafından icat edilen bir sisteme dayanan, FCC tarafından yetkilendirilen  ticari yayıncılığa başladı.

KABLO TV TARİHİ

CATV olarak bilinen kablolu televizyon, 1940’ların sonlarında Pennsylvania dağlarında doğdu. İlk başarılı renkli televizyon sistemi, 17 Aralık 1953’te ticari yayına başladı ve RCA tarafından tasarlanan bir sisteme dayandı.

UZAKTAN KUMANDALAR

1956 yılının Haziran ayında, TV uzaktan kumandaları ilk olarak Amerika’da kullanılmaya başlandı. “Lazy Bones” olarak adlandırılan ilk TV uzaktan kumandası 1950’de Zenith Electronics Corporation (daha sonra Zenith Radio Corporation olarak bilinir) tarafından geliştirildi.

ÇOCUK PROGRAMININ KÖKENLERİ

1950 yılında çocuklar için TV şovları başladı. American Broadcasting Company, ilk olarak çocuklar için 19 Ağustos 1950’de yayınlanan televizyon şovlarını yayınladı.

PLAZMA TELEVİZYON

Plazma ekran panelleri, yüksek kaliteli imajlar üretmek için elektrik yüklü iyonize gazlar içeren küçük hücreler kullanır. Plazma ekran monitörünün ilk prototipi 1964’te Donald Bitzer, Gene Slottow ve Robert Willson tarafından icat edildi.

WEB TV

World Wide Web yani internet için için televizyon içeriği ilk olarak 1995 yılında piyasaya sürüldü. İnternette yayınlanan ilk TV dizisi Rox’tu.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir