Telgraf kim tarafından hangi tarihte icat edilmiştir

telgrafin-icadi

Telgrafın icadı – Telgraf ne zaman icat edildi?

Elektrikli telgraf, teller üzerinden belirli bir lokasyona elektrik sinyalleri ileten ve bu sinyalleri bir mesaja çeviren, artık güncel olarak kullanılmayan bir iletişim sistemidir. Telgraf iletişim sitemlerinde bir devrim olarak adlandırılabilir. Bu yazımızda telgraf ne zaman icat edildi, telgraf nasıl icat edilmiş, ne gibi çalışmalar sonucunda bulunmuş, telgraf başka hangi buluşların öncüsü olmuştur sorularına cevaplar bulabileceksiniz.

Telgraf nasıl icat edildi

Elektriksiz telgraf, 1794’te Claude Chappe tarafından icat edildi. Sistem, görselliğe dayanıyordu ve semafor kullanılıyordu. Bayraklarla ifade edilenbir alfabe sistemi vardı. İletişim kurabilmek için mesajı yollayan ve alan kişinin bayrakları görebilmesi gerekiyord.  Optik telgraf olarak adlandırılan bu sistem bu makalenin odak noktası olan elektrikli telgrafın icadından sonra neredeyse kullanılmaz oldu.

1809’da Samuel Soemmering tarafından Bavyera’da basit bir telgraf icat edildi. Bu telgraf su altında bulunan altın elektrodlu 35 adet tel kullanılmaktaydı. Elektroliz yoluyla elde edilen gaz sayesinde mesaj 2.000 fit uzakta bulunan alıcıya ulaştırılabildi. 1828’de ABD’deki ilk telgraf, Harrison Dyar tarafından icat edildi. Bu sistem kimyasal olarak işlenmiş kağıt bantı noktalar ve çizgiler şeklinde yakan bir elektrik kıvılcımı mantığı ile çalışıyordu.

Elektromanyetik ve Elektromıknatıs

1825 yılında İngiliz mucidi William Sturgeon (1783-1850), elektronik haberleşmedeki büyük çaplı bir devrimin temelini oluşturan elektromıknatısı icat etti. Elektromıknatısın gücünü, tek bir aküden aldığı elektrik ile 4,3 kg lık teller ile sarılmış demir parçayı kaldırarak gösterdi. Elektromıknatısın gerçek gücü, kendisinden sonra gelen sayısız buluşun ortaya çıkarılmasındaki rolünden gelmektedir.

Telgraf Sistemlerinin Ortaya Çıkışı

1830’da Joseph Henry (1797-1878) adlı bir Amerikalı, William Sturgeon’un elektromıknatısın uzun menzilli iletişim için kullanılabilecek olan potansiyelini gösterdi.

1837’de Britanyalı fizikçiler William Cooke ve Charles Wheatstone, aynı elektromanyetizma ilkesini kullanarak Cooke ve Wheatstone telgrafını patentledi.

Telgraf ne zaman icat edildi

Elektromıknatısı iletişimde başarıyla kullanan ve Joseph Henry ‘nin icadını iyileştiren kişi Samuel Morse (1791-1872) oldu. Morse, telgrafı ile ilgili çalışmalara 1830 yılında Joseph Henry’nin icadına dayanan bir temeli baz alarak yapmaya başladı. Morse’un telgraf çalışmaları 10 yıl sürdü ve 1840 yılında, pratik ve ticari bir başarıya sahip olan bir telgraf sistemini icat etti.

Telgrafın Mucidi Samuel Morse

1835’de New York Üniversitesi’nde sanat ve tasarım eğitimi alırken, Morse sinyallerin tellerle iletilebileceğini kanıtladı. Bir elektromıknatısın saptırılması için akım pulslarını kullandı ve bir işaretçiyi bir kağıt şeride kodlar yazmak için hareket ettirdi. Bu kodlar aynı zamanda dünya çapında kullanılan Mors Kodunun (Mors Alfabesi) icat edilmesini sağladı.

Ertesi yıl, cihazını kağıda nokta ve çizgiller şeklinde yazabilecek şekilde geliştirdi. 1838’de halka bir gösteri yaptı, bu gösteriye duyarsız kalan Kongre ancak beş yıl sonra kendisine Washington’tan Baltimore’a 40 mil mesafede deneysel bir telgraf hattı inşa etmesi için 30.000 dolar bütçe verdi.

Altı yıl sonra Kongre üyeleri, henüz tam olarak bitmemiş olan telgraf hattının bir bölümünde mesajların iletilebildiğine tanık oldular. Hat Baltimore’a ulaşmadan önce, Whig partisi ulusal kongresini Baltimore’da düzenledi ve 1 Mayıs 1844’te Henry Clay’i seçti.  Haber, Washington ve Baltimore arasında elde taşınması için Annapolis Junction’a verildi. Morse’nin ortağı Alfred Vail, Annapolis Junction’dan aldığı bu haberi telgraf aracılığı ile  meclis binasına iletti. Bu elektrikli telgraf tarafından gönderilen ilk haber oldu.

İlk Telgraf Mesajı

Birleşik Devletler başkenti eski Yüksek Mahkeme odasından “Morse Kodu” aracılığı ile Baltimore’daki ortağına resmi olarak açılan hat üzerinden 24 Mayıs 1844’de ilk mesajı yolladı. Morse, bir arkadaşının kızı Annie Ellsworth’dan mesajın kelimelerini seçmesini istedi. Genç kız İncilden XXIII, 23 Numaralı ayeti seçti: “Tanrının ne işlediği?” Bu mesaj gönderildikten sonra karşı tarafta bir kağıt üzaerinde nokta ve çizgiler belirmeye başladı. Bu çizgi ve noktalardan oluşan mesaj bir operatör tarafından normal yazıya çevrildi.

Telgraf Yayılıyor

Samuel Morse ve ortakları telgraf hattını Philadelphia ve New York’a uzatmak için yeni para kaynakları elde etti. Bu arada küçük telgraf şirketleri Doğu, Güney ve Orta Batı’da kurulmaya ve çalışmaya başladı.1851’de Western Union telgraf işine girdi. Western Union, ilk kıtalararası telgraf hattını 1861’de demiryolu hatlarına uygun şekilde kurdu.

Orijinal Morse telgrafı, mesajı kağıda başma üzerine kurulmuştur. Fakat, zamanla mesaj gönderen ve alan telgraf operatörleri mesajı duyar duymaz çevirir hale geldiler. Eğitimli bir Morse operatörü dakikada 40 ila 50 kelime iletebilmekteydi. 1914 yılında piyasaya sürülen otomatik iletim sistemi, dakikada iletilen kelime sayısını iki katına çıkardı. 1900 yılında Kanadalı Fredrick Creed, Mors alfabesini metin haline getirmenin bir yolu olan Creed Telegraph System’i icat etti.

Çoklu Telgraf, Teleprintörler ve TELEX

1913 yılında Western Union, sekiz mesajı aynı anda tek bir tel üzerinden (her yönde dört) iletebilen çoklayıcı geliştirdi. Teleprinter makineleri 1925 civarında kullanıma girdi ve 1936’da Varioplex tanıtıldı. Bu, tek bir telin aynı anda 72 iletim (her yönde 36) taşıyabilmesini sağladı. İki yıl sonra, Western Union, otomatik faks cihazlarının ilkini tanıttı. 1959’da Western Union, teleprinter hizmetine abone olan kişilerin doğrudan birbirlerini aramasını sağlayan TELEX‘i açtı.

Telgrafın en büyük rakibi Telefonun İcadı

1877 yılına kadar, tüm uzak mesafe iletişimi telgrafa bağlı idi. O yıl rakip bir teknoloji geliştirildi ve bu da iletişimin yüzünü tamamen değiştirecek olan telefondu. Telefon elektrik sinyallerini sese çevirdi. Telefonun icadı ve gelişimi telgrafın zamanla unutulmasına yol açtı.

Samuel Morse telgrafın mucidi olarak tüm dünyaca ünlü mucit olarak tarihe geçti.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir