Termal Kulaklığı kim buldu

guvenlik-kulakligi

Termal kulaklık, kişinin kulaklarını yüksek soğuk ve yüksek sese karşı koruyacak şekilde tasarlanmış bir alettir. Başın üst kısmında veya arkasında yer alan termoplastik veya metal bant ve her iki ucunda bir kılakları kapatan minderlerden oluşur. Gürültü önleyici kulaklık sesin kulak kanalına girmesini engellemek veya azaltmak için kullanılan, kulağa tam oturan bir işitme koruma yöntemidir. Bu kulaklık sayesnde ses, gürültüye bağlı işitme kaybına yol açmayacak daha güvenli bir yoğunluk seviyesine indirilir. İş ve İşçi Sağlığı Kurumları 8 saatlik bir vardiyada ortalama 85 dBA’lik bir ses şiddetine maruz kalınıyorsa, işitme koruma cihazlarının kullanılmasını önermektedirler.

Chester Greenwood

chester-greenwood

Chester Greenwood, termal kulaklığı 1873’te 15 yaşında icat etti. Soğuktan koruyan bu kulaklıklar ile ilgili fikri buz pateni yaparken buldu. Büyükannesi telin iki ucuna kürkten püsküller dikerek onun fikrini hayata geçiren ilk kişi oldu. 13 Mart 1877’de 188.292 sayılı patenti aldı. Bu kulak koruyucuları, yaklaşık 60 yıl boyunca Farmington, Maine bölgesindeki insanların dışarıda soğuk havada çalışmalarını kolaylaştırdı. Her yıl, Aralık ayının ilk cumartesi günü, Farmington kasabasında çeşitli etkinliklerle “Chester Greenwood Günü” kutlanır. Chester’ın onuruna bir geçit töreni yapılır ve geçit törenine katılan herkesin kulaklık takması gerekmektedir.

Greenwood ayrıca bir çaydanlık, çelik dişli tırmık, bir kibrit kutusu, tel ve iplikler için tahta makaralar üretmek için kullanılan bir makine için de patent aldı. Postacılar için bir şemsiye icat etti, ancak patentini almadı.

Bir mucit olmanın yanı sıra, Greenwood bir bisiklet firması ve ısıtma sistemi üzerine faaliyet gösteren işlerin sahibiydi. Farmington’daki ilk telefon sistemlerinden birini de yapmıştır. Başarılı bir makinist, toplumun aktif bir üyesi, bir iş geliştirici, bir Unitarian Kilisesi üyesi ve bir aile babasıydı.

İşitme koruma amaçlı kulaklıklar

İşitme koruma amaçlı kulaklıkların II. Dünya Savaşı sırasında ortaya çıktıklarına inanılmaktadır. Askeri uçak pilotları, motor sesinden kaynaklanan gürültüye bağlı işitme kaybına karşı koruma sağlamak için kulaklarının üzerinde deri flep taşıyorlardı. Kulağa takılacak bir kafa bandı ve manşetlerden oluşan prototip versiyonlar kısa bir süre sonra geliştirildi. Bu erken versiyonlar, kafa bantlarının başa sıkıca sabitlenmesi nedeniyle ortaya çıkan rahatsızlık nedeniyle pratik değildi. 1954 yılında daha rahat bir yastık tasarımı olan modern bir kulaklık geliştirildi.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir