Termometreyi kim buldu

termometre

Termometreyi kim icat etti. Hasta çocuk koltuk altına konulan buz gibi termometrenin çıkarılmasını, başındakiler ise termometrede okuyacakları değeri beklerler. Çocuklu evlerin ecza dolabı olmayanlarında bile bir termometre bulunur. Termometre halk arasında derece olarak adlandırılmaktadır.

Termometre’yi kim icat etti

Galilei‘nin 1597’de bir tür termometre kullandığı anlaşılmaktadır. 1624’te atmosferdeki ısı değişimlerini ölçmek için kullanılan alete verilen ad “thermoscope“dur.

1650’de ısı ölçümünde alkol kullanılmaya başlanmış, İngiliz Robert Hook 0° C noktalı termo-metreyi bulmuştur.

1665’te; Amsterdam’da yaşayan Polonya doğumlu Daniel Gabriel Fahrenheit suyun donma noktasını 32° C, kaynama noktasını 212° C kabul eden ve 1970’lere kadar İngilizce konuşan toplumlarda kullanılan Fahrenheit ölçeğiyle cıvalı termometreyi icat etti.

1720’de; Fransız Rene Antoine Ferchalut de Reaumur suyun donma noktasını sıfır, kaynama noktasını 80° C olarak kabul eden sistemini bulmuştur.

1730’da Uppsalalı Anders Celcius santigrat olarak da adlandırılan ve metrik sistem kullanan ülkelerle birlikte bizim de kullandığımız normal atmosfer basıncında suyun donma noktasını sıfır, kaynama noktasını 100° C olarak kabul eden Celcius ölçeğini 1742’de geliştirdi.

18. yüzyılın ilk yarısında esneklik kuramından Mars araştırmalarına, dünyanın kutuplardaki basıklığından enlem boylam hesaplarına kadar fizik bilimine katkıda bulunan bu bilim adamlarının atmosfer araştırmaları için geliştirdikleri ısıölçerler sonunda yakın yıllara kadar şehirlilerin ateş, köylülerin yangın dedikleri insan ısısını ölçmeye de yaradı. Böylece klinik “thermometre” ilk kez 1793 yılında kullanıldı.

Klinik Termometre, Ateş Ölçer

Hastalıkların tanımlanmasında büyük ölçüde yardımcı olan vücut ısılarının ölçülmesine ilişkin çalışmalar, ilk kez 1616 ve 1636 yılları arasında, İtalya’nın Padua kentinde yaşayan tıp profesörü Santorio Santorio tarafından gerçekleştirildi. Santorio, bu çalışmaları sırasında  Galileo‘nun 1592 yılında İtalya’da yaptığı termometreden yararlandı. O yıl, Londralı tıp adamlarından Thomas Allbutt, küçük ve kullanışlı klinik termometreyi yaptı.

Son yüzyıl içinde çok az değişikliğe uğrayan klinik termometre, cam bir tüp içindeki cıvadan oluşur.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın