Thomas Edison icatları

Thomas Edison İcatları

Thomas Edison neyi icat etti

Thomas Edison’un Amerika’yı hatta Dünya’yı değiştiren en büyük icatları. Efsanevi mucit Thomas Edison, fonograf, modern ampul, endüstriyel elektrik ve aydınlatma sistemleri ve video kaydedici olmak üzere önemli buluşların babasıydı. İşte onun en iyi icatlarından birkaçına bir göz atalım.

Ses Kaydedici – Fonograf

Thomas Edison’un ilk büyük icadı teneke folyo fonografıydı. Bir telgraf vericisinin verimliliğini artırmak için çalışırken, makinenin kasetinin yüksek bir hızda çalınırken kelimelere benzeyen bir ses çıkardığını fark etti. O andan sonra bir telefon mesajını kaydedip kaydedemeyeceğini merak etmeye başladı.

Bir telefon alıcısının diyaframına iğne takarak, iğnenin gelen sese göre kağıt bandı delerek bir sesi kaydetmek için denemeler yapmaya başladı. Yaptığı başarısız olan deneyler onu, bir teneke folyo silindir üzerinde bir kalemi kullananan kadar devam etti. Sonunda bir sesli mesajı kaydetmeyi başardı. Kaydettiği ilk mesaj “Mary’nin küçük bir kuzusu var” oldu.

Phonograph kelimesi, disklerden ziyade silindirleri kullanan Edison’un cihazının ticari adıydı. Makinenin iki iğnesi vardı: biri kayıt, diğeri çalma için kullanılıyordu. Bir huni şeklinde olan ağızlık içine konuştuğunuzda, sesin titreşimleri kayıt iğnesi ile silindire girintiler açıyordu. Diğer iğne ise bu girintileri okuyordu. Sesi kaydedebilen ve kaydettiğini okuyabilen ilk makine olan silindir fonograf büyük sansasyon yarattı ve Edison uluslararası bir ün kazandı.

Edison’un ilk fonografa ilişkin prototip modeli tamamladığı tarih 12 Ağustos 1877’dir. Bununla birlikte, model üzerinde yapılan çalışmanın o yılın Kasım veya Aralık ayına kadar tamamlanmadığı daha muhtemel bir bilgidir, çünkü Edison 24 Aralık 1877’ye kadar patent başvurusunda bulunmamıştır.

Ses-kaydedici-Phonograph

Amerikanın neredeyse tamamını fonograf cihazını tanıtmak için dolaştı. Nisan 1878’de  cihazı Başkan Rutherford B. Hayes’e göstermesi için Beyaz Saraya davet edildi.

Thomas Edison 1878 yılında, yeni cihazı satmak için “Edison Speaking Phonograph Company” adlı şirketi kurdu. Ses kaydedici fonografın diğer kullanım alarını; Mektup yazma ve dikte etme, kör insanlar için sesli kitaplar kaydedilmesi, aile kayıtları (aile üyelerinin seslerini kaydetme), müzik kutuları ve oyuncaklar, zamanı söyleyen saatler ve telefonla bağlantı kurularak seslerin kaydedilmesi gibi şeyler olarak açıkladı.

Ses kaydedici fonograf ayrıca diğer Edison’un icatlarına da öncülük etti. Örneğin, Edison Company, sadece silindir fonografının üretimini yaparken, Edison Associates, disklere olan talebin artacağını öngörerek, dışarıdan aldığı diskler yerine kendi disk oynatıcısını ve disklerini gizlice geliştirmeye başladı. Ve 1913’te, görüntüleri bir fonograf ile senkronize ederek çalışan film kaydetme ve oynatma makinesi Kinetofon‘u tanıttı.

Pratik Bir Ampul

Thomas Edison’un icatları arasında onu dünyaca ünlü yapan şey, pratik bir akkor elektrik ampulünü geliştirilmesiydi. Herkes tarafından Edison Ampulün mucidi olarak bilinir fakat aslında ampulü gerçekte Thoma edison icat etmemiştir. Edison Ampul ile ilgili çalışmalara başladığında ampul yaklaşık 50 sene önce zaten icat edilmişti. Fakat 1879 yılına kadar pratik olarak kullanılabilecek bir ampul yapılamamıştı. Yapılan icatların bir çoğu kullanışsızdı. Edison 1879’da, düşük elektrik akımlı, küçük bir karbonize filament ve vakumlanmış yuvarlak cam kullanarak, güvenilir, uzun ömürlü bir ışık kaynağı geliştirmeyi ve üretmeyi başardı. Başarılı ilk ampul onüç buçuk saat boyunca aydınlatma sağladı.

ampul-ne-zaman-icat-edildi

Elektrikli aydınlatma fikri yeni değildi. Birçok kişi elektrikli aydınlatma formlarında çalışmış ve hatta geliştirmişti. Fakat o zamana kadar, ev kullanımı için pratik olan hiçbir şey gelişmedi. Edison’un başarısı yalnızca akkor elektrik lambasını değil aynı zamanda akkor lambayı pratik, güvenli ve ekonomik hale getirmek için gerekli tüm unsurları içeren bir elektrikli aydınlatma sistemi icat etmesiydi.

Ampul icadıyla ilgili başka ilginç şeyler de var. Ampul ile ilgili çalışmaların bir çoğu işe yarayan ideal filamentin bulunmasına verilirken, diğer yedi sistem unsurunun icadı, elektrik ampullerinin gaz lambalarına alternatif olarak pratik olarak uygulanmasını sağladı.Ampul başka bir çok icada öncülük etti.

Ampulün İcadı Başka Hangi İcatlara Yol açtı

  • Paralel devre
  • Dayanıklı başka ampul çeşitleri
  • Geliştirilmiş bir dinamo
  • Yeraltı elektrik ağı
  • Sabit voltaj muhafaza için cihazlar
  • Elektrik sigortaları
  • Yalıtım malzemeleri
  • Açma-kapama düğmeleri olan lamba soketleri
  • Elektrik santralleri ve trafolar

Ve Edison milyonlarcasını yapmadan önce, bu öğelerin her biri dikkatli bir deneme yanılma yöntemleri ile test edilmek zorundaydı ve  zamanla pratik, yeniden üretilebilir bileşenler haline geldi. Thomas Edison’un akkor aydınlatma sisteminin ilk halka açık gösterisi, 1879 Aralık ayında Menlo Park Laboratuar Kompleksi’nde yapıldı.

Endüstriyel Elektrik Sistemleri

4 Manhattan’da Pearl Caddesi üzerinde bulunan ilk ticari enerji santrali 4 Eylül 1882’de bir kilometrekarelik alanda ışık ve elektrik gücü sağlayarak faaliyete geçti. Bu, modern elektrik hizmet sektörü, aydınlatmada o zamana kadar kullanılan gaz lambaları, elektrikli karbon ark lambaları, ticari ve sokak aydınlatma sistemlerinin evrimleşmesiyle elektrik çağının başlangıcı oldu.

Thomas Edison’un Pearl Street elektrik üretim istasyonu, modern elektrik sistemlerin dört temel öğesini tanıttı. Güvenilir merkezi üretim, verimli elektrik dağıtımı, başarılı bir son kullanıcı deneyimi (1882’de ampul) ve rekabetçi fiyat. Pearl Street Enerji Santrali, zamanının bir verimlilik modeli olarak, bir kilovat saat elektrik üretimi için yaklaşık 4,5 kg kömür yakıyor, kilovat saat başına 138.000 Btu’ya eşit bir verimlilik sağlıyordu. Bu verimlilik oranları önceki modellerin yakıtlarına göre üçte biri ancak buluyordu.

Başlangıçta, Pearl Street Enerji Santrali programı 59 müşteriye kilovat saat başına yaklaşık 24 cent gibi bir bedelle hizmet verdi.

1880’lerin sonlarında, elektrik motorlarına yönelik elektrik talebi, endüstriyi önemli ölçüde değiştirdi. Nakliye ve sanayi ihtiyaçları için yüksek elektrik talebi nedeniyle ağırlıklı olarak gece aydınlatmasının sağlanmasıyla 24 saat hizmet vermeye başladı. 1880’lerin sonuna gelindiğinde, küçük merkez istasyonlar birçok ABD şehrine kurulmıştu. Ancak her biri, doğru akımın iletim verimsizlikleri nedeniyle birkaç bloğa hizmet verebiliyordu

Sonunda, elektrik ampulünün başarısı, Thomas Edison’u dünyaya yayılmış şöhret ve servet sağladı. Bu süreçte Edison ülkenin bir çok şehrinde elektrik şirketleri kurdu ve büyüttü. 1889’da Edison General Electric’i kurarak hepsini bir çatı altında topladı.

Kamera  – Film Makinesi – Hareketli Görüntüler

Thomas Edison eskiden beri görüntü kaydetme ve oynatma ile uzaktan da olsa ilgileniyordu. Ancak İngiliz fotoğrafçı Eadweard Muybridge’in 1888 yılının Şubat ayında West Orange’daki laboratuvarına yaptığı ziyaret, film çekmek için bir kamera icat etmesine yol açtı.

Muybridge, Edison’a işbirliği yapmayı Zoopraxiscope ve fonografı birleştirmeyi önerdi. Bu teklif Edison’un ilgisini çekmesine rağmen Zoopraxiscope  adlı cihazı inceleyip düşündükten sonra ortaklık teklifini reddetti. Çünkü Zoopraxiscope’un görüntü kaydetmek için çok pratik veya etkili bir yöntem olmadığını görmüştü.

Bununla birlikte, görüntü kaydedici ile ses kaydediciyi birleştirme konsepti hoşuna gitmişti. 17 Ekim 1888’de Patent Ofisine fronografın görüntü kaydeden bir versiyonunu olan bir cihaz için fikirlerini açıkladı. Hareketli görüntüleri kaydetmek ve çoğaltmak için “Kinetoskop” adı verdiği bir cihazın çalışmalarına başladı. Kinetoskop “hareket” anlamına gelen “kineto” ve “izlemek” anlamına gelen “scopos” kelimelerinin birleşimiydi.

Kinetoscope

Edison ve ekibi, 1891’de Kinetoskop üzerinde yaptıkları geliştirme çalışmalarını tamamladı. Edison’un ilk filmlerinden biri (ve telif hakkıyla korunan ilk filmden biri) çalışanlarından biri Fred Ott’un hapşırıyor gibi yaptığı bir görüntüydü. Film kaydedici başarılı bir icattı fakat o dönemdeki asıl sorun, kameralarda kayıt için iyi bir film rolusu bulunmamasıydı.

1893’te Eastman Kodak kayıt için film bantı tedarik etmeye başladığında her şey değişti. 1893 ten sonra Edison’ın yeni film imalatını hızlandırmasını sağladı. New Jersey’de, gün ışığıniçeri alabilecek şekilde açılabilen bir çatıya sahip bir sinema filmi üretim stüdyosu kurdu. Bütün bina, güneşe uygun olarak hareket ettirilebilecek şekilde inşa edildi.

Charles Francis Jenkins ve Thomas Armat, Vitascope adında bir film projektörü icat ettiler. Edison’dan filmleri tedarik etmesini ve projektörü kendi adı altında üretmesini istediler. Bir süre Vitascope’u üretip satan Thomas Edison, Edison Company Projectoscope olarak bilinen kendi projektörünü geliştirdi ve Vitascope’u pazarlamayı bıraktı. Amerika’da bir “sinema salonunda” gösterilen ilk film gösterimi 23 Nisan 1896’da New York City’de izleyicilere sunuldu.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

4 Replies to “Thomas Edison icatları

  1. Ödevime Yaradı Teşekkürler Yaptığınız Bu Çalışma için Ben Bunu iyi olasılıkla mutlu bir şekilde kullandım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir