Thomas Edison’un Başarısız İcatları

edison-icatlari

Thomas Edison hayatı boyunca geliştirdiği farklı icatları için 1.093 patent aldı. Bu icatların birçoğu; Ampul, fonograf ve film kamerası gibi, gündelik hayatımızda büyük bir etkiye sahip olan parlak buluşlardı. Ancak, icat ettiği her şey başarılı olamadı. Edison, çalışmayan projelerinde bile öngörüsü sayesinde bir şekilde yaratıcı bir insandı.

“10,000 kere başarısız oldum, ama başarılı 10.000 tane çalışmayan yöntem buldum” demiştir.

İşte Thomas Edison icatları arasında başarısızlıkla sonuçlananlarından birkaç tanesi;

Elektrografik Oy Kaydedici

Mucitin ilk patentli buluşu, yönetim organları tarafından kullanılmak üzere bir elektronik oy kaydedici idi. Makine yetkililerin oy kullanmasını ve daha sonra kısa bir sürede kullanılan oyları hesaplıyordu. Edison’a göre, bu hükümet için etkili ve kullanılması gereken bir araçtı. Ancak politikacılar ne yazıkki Edison’un icadı ile ilgili heyecanını paylaşmadı.

Çimento

Edison için işleri yaparken çimento kullanmak hiç kaybolmayan bir ilgiydi. 1899 yılında Edison Portland Çimento A.Ş.’yi kurdu. Ne yazık ki, o zaman, beton çok pahalıydı ve Edison’un fikirleri kabul görmedi. Yine de onun için çimento işi tam bir başarısızlık olmadı. Firması, Bronx’ta Yankee Stadyumu inşaatı işini aldı ve yaptı.

Sesli Film

Filmin icadından itibaren, birçok mucit film ve sesi birleştirmek için çalıştı. Film makinesi Kinetoscope’dan sonra 1895 yılında Edison, Kinetophone’un prototipini yaptı.

İzleyici görüntüleri izlerken, kulaklara takılan iki boru içinden sesleri duyuyordu. Fakat bu icat tam verimli olmadığı için tamamlanamadı. 1915 yılında Edison, sesli film projesini tamamen bıraktı.

Konuşan Bebek

Edison’un bu buluşu, zamanının çok ötesindeydi. Talking Doll icadı popüler ve başarılı ilk konuşan bebek olan Tickle Me Elmo’dan bir yüzyıl önce yapılmıştı. Edison Almanya’dan oyuncak bebekler ithal etti ve onlara küçük fonograflar ekledi. 1890 yılının Mart ayında, konuşan bebekler satışa çıktı. Müşteriler, bebeklerin çabuk bozulduğu ve çalışmadıklarından şikayet etmeye başladılar. Satışlar beklenenin çok altında kaldı.

Elektrikli Kalem

Bir belgenin kopyalarını verimli bir şekilde çıkarmaya çalışan Edison, elektrikli bir kalemle ortaya çıktı. Pil ve küçük motorla çalışan cihaz, kağıt üzerine belgenin şablonunu oluşturuyordu. mekanizma kağıt üzerinde yuvarlanarak mürekkep ile şablona göre kopyasını çıkartıyordu.

Ne yazık ki, kalemler günümüün söylemiyle, kullanıcı dostu değildi. Pilin sürekli yenilenmesi ihtiyacı, 30 $ fiyat etiketi ve gürültülü çalışma gibi sorunları vardı. Edison elektrikli kalem projesinde de başarısız oldu ve tamamlamadan bıraktı.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir