Tıraş Makinesini kim buldu

Tıraş Makinesini kim buldu, Tıraş Makinesini kim icat etti. Amerikan ordusunda Alaska’da askerlik yapan Jacob Schick, jiletini yıkamak için buzu kırmak zorundadır ve suya ihtiyaç duyulmadan kullanılabilecek bir tıraş bıçağı üstünde çalışmaya başlar.

Savaştan sonra elektrikli tıraş makinesini icat eden Jacob Schick, beş yıllık çalışmanın ardından kendi küçük elektrik motorunu yapar ve 1923’te patentini alır. Üreticiler elektrikli tıraş makinesine talep olmayacağı düşüncesiyle Schick’in makinesine yatırım yapmazlar. Evini ipotek eden ve Borca batan Schick 1931’de, büyük bunalım yılında, kendi makinesini satışa çıkarır. O yıl üç bin makine satabilir.

Kazancıyla reklam kampanyaları düzenleyen Schick 1937’de ABD, Kanada ve İngiltere’de iki milyon makine satabilmiştir.

1940’lı yıllarda elektrikli tıraş makinesi üretiminde de rekabet başlar ve Remington firması iki başlı ilk makineyi üretir. 1940’ta Remington doğrudan kadınlara hitap eden elektrikli tıraş makinesi modeliyle alanında önemli bir adım daha atar.

Tıraş, bedenin herhangi bir yerindeki kılların dibinden kesilmesi (kazınması). Yüz tıraşı anlamında erkekler için kullanılan bir terim olmasının yanı sıra koltukaltı ve bacak kıllarının alınması yönünde kadınlar için de kullanılabilen bir terimdir. Günümüzde piyasada bulunan tıraş malzemeleri genellikle üç ayrı kategoriye ayrılır; tıraş öncesi, tıraş sırasında ve tıraş sonrası (after-shave). Tıraş bıçağı, tıraş fırçası, tıraş kremi, tıraş pudrası, tıraş sabunu, tıraş makinesi ve after-shave vb. ürünler tıraşın temel unsurlarıdır.

Günümüzde en çok bilinen traş makinesi markaları Gilette, Braun, Remington, Philips dir.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın