Tombala’yı kim buldu

Tombalayı kim icat etti. Tombala, içi görünmeyen torbadan 1’den 90’a kadar sayıların yazılı olduğu taşlar çekilerek üzerinde numara yazılı kâğıtlarla oynanan bir şans oyunudur. Kartlar üzerinde üç sıra bulunur. Bu sıraların 1. ve ikincisinin doldurulmasına çinko, ayrıca bu kartta bütün numaraların doldurulmasıyla kazanılan en büyük ödüle ya da bütün numaraların kapatılmasına da “tombala” denir.

Oyunda temel noktalardan biri, tombala torbasının iyi sallanarak numaranın çekilmesidir; aksi halde sıralı sayılar üst üste gelebilir.

Tombala en sevilen aile oyunuydu. 1960’lı yıllardan itibaren unutuldu fakat son on yıldır Ramazan gecelerinde büyük şehir kahvelerinde giderek daha fazla rağbet buluyor. Mütareke döneminde (1918- 1922) ilk kez Beyaz Ruslar tarafından Arkadi Gazinosu’nda oynatılmış, ünlü ekonomi yazarı ve araştırmacı Ahmet Hamdi Başar (1897″ 1971) Tombala ile Mücadele Derneği kurmuştu.

İngiltere’de bingo, lotto adıyla bilinen ve 1966’dan beri vergiye tabi olan oyun, ABD’de milli piyango biçimini almıştır. İngiltere’de 1778’de çocuk oyunu iken, tombola adıyla 1880’de Kraliyet Deniz Kuvvetleri’nde oynanmasına izin verilmiştir. “Tombola” İtalyancadan İngilizce ve Fransızcaya ve tombala biçmiyle Türkçeye girmiştir.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın