Toplu İğneyi kim buldu

toplu-igne

Toplu iğne iki kumaşın yada bir kumaşın iki tarafını kısaca iki şeyi birbirine tutturmaya yarayan ince, uzun, ucu sivri, baş kısmı top şeklinde metal araçtır. Milattan 4 bin yıl önce Mısırlılar, giysilerini tutturmak için bakırdan yapılmış toplu iğneler kullanıyorlardı. Mısır’da ayrıca, balık kılçıklarından ve başka hayvan kemiklerinden de toplu iğneler yapılırdı. Romalılar ve Yunanlılar döneminde daha güzel görünümlü toplu iğneler üretildi.

O dönemin varlıklı insanları, giysilerinde altın ve gümüşten yapılmış toplu iğneler kullandılar. Demirden yapılan toplu iğnelerin kullanımı, 16. yüzyıldan itibaren yaygınlaştı. Bu toplu iğneler elde yapılıyorlardı. Amerikalı Lemuel William Wright, 19. yüzyılın başında aktif olarak icatlar yapan bir mucitti. 1820’li yıllarda otomatik bir toplu iğne üretim makinesi geliştirdi.

Lemuel William Wright hem ABD’de hem de İngiltere’de sağlam toplu iğne imalatı için bir makine icat etti. Londra’da büyük masraflar yaparak bir fabrika kurdu. Yaptığı o kadar masrafa rağmen kurduğu şirket battı.

D. F. Taylor 1832’de Gloucestershire’deki Stroud’da başka bir toplu iğne fabrikası kurdu ve başarıyla iğne üretimi yaptı.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın