Tutkalı kim buldu

tutkal

Tutkalın tarihi ve Tutkalı veya yapıştırıcıyı kim, ne zaman, nasıl icat etti?

M.Ö. 4.000 yıllarından kalma mezar sitelerinde kazı yapan arkeologlar, ağaç özünden yapılan tutkal ile tamir edilmiş kil kaplar keşfettiler. Eski Yunanlıların marangozlukta kullanmak üzere yapıştırıcılar geliştirdiklerini bilinmektedir. Eski yunanlıların kullandıkları tutkallar yumurta akıları, kan, kemik, süt, peynir, sebze ve tahıllar gibi maddelerin karışımından yapılıyordu.  Katran ve balmumundan yapılan tutkallar Romalılar tarafından kullanılmıştır.

1750 civarında, İngiltere’de balıktan yapılmış ilk tutkal veya yapıştırıcı için patent alındı. Daha sonra doğal kauçuk, hayvan kemikleri, balık, nişasta, süt proteini veya kazein kullanılarak üretilen yapıştırıcılar için bir çok patent verildi.

SUPERGLUE – Sentetik Yapıştırıcı

Superglue veya Krazy Tutkal, 1942’de Dr. Harry Coover, Kodak Araştırma Laboratuarları’nda silahlar için ışığı iletecek, optik açıdan temiz bir plastik geliştirmek üzere yaptığı araştırmaları sırasıda Siyanoakrilat’ı keşfetti. Fazla sıvı ve yapışkan olduğu için asıl araştırmasında kullanamadı ve bir kenara attı.

1951’de, Coover ve Dr. Fred Joyner Tennessee’de bulunan Eastman Company şirketinde jet uçak kanopileri (jet uçaklarda pilot kabininin üstündeki cam bölüm) için ısıya dayanıklı akrilat polimer üzerinde araştırma yapıyorlardı. Bu araştırma sırasında Siyanoakrilat yeniden karşılarına çıktı. Coover ve Joyner, refraktometre prizmaları arasında etil siyanoakrilat bir film yayıldığında ve prizmaların birbirine yapıştığını farkettiler. Coover nihayet siyanoakrilatın faydalı bir ürün olduğunu fark etti ve 1958’de Eastman Şirketi #910 adlı ürün piyasaya sürüldü ve daha sonra superglue olarak adlandırılmaya başladı.

Sıcak Yapıştırıcı – Termoplastik Tutukal

Sıcak tutkal veya sıcakta eriyen yapıştırıcılar tutkal tabancaları kullanılarak uygulanan termoplastiklerdir, soğudukça sertleşir. Sıcak yapıştırıcı ve tutkal tabancaları, sıcak tutkalın birbirine yapıştırabileceği geniş malzeme yelpazesinden dolayı, sanat ve zanaat ürünlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Procter & Gamble‘da çalışan, kimya ve ambalaj mühendisi Paul Cope, nemli veya islak zeminlerde başarısız olan su bazlı yapıştırıcıları daha iyi hale getirdi. 1940 yılında termoplastik yapıştırıcıyı icat etti.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir