Udemy kim kurdu, sahibi kim?

udemy-eren-bali

Udemy.com Dünya’nın en yaygın ve en büyük online eğitim ve öğrenme platformudur. Udemy, eğitmenlerin seçtikleri konularda çevrimiçi kurslar oluşturmalarına olanak sağlayan bir platform olarak hizmet vermektedir. Udemy’nin ders geliştirme araçlarını kullanarak, kurslar oluşturmak için video, PowerPoint sunumları, PDF’ler, ses dosyaları, zip dosyaları ve canlı sınıflar yükleyebilirler. Eğitmenler ayrıca çevrimiçi tartışma panoları ve soru cevap panosu aracılığıyla kullanıcılarla etkileşimde bulunabilmektedirler. Udemy, eğitmene bağlı olarak ücretli ve ücretsiz kurslar sunmaktadır.

Udemy, uzman kişilerin uzmanlık alanları ile ilgili dersler hazırlamasına ve verdiği dersler karşılığında para kazanmasını sağlamaktadır. Bununla birlikte öğrenci olsun veya olmasın hemen hemen her yaş grubundan insanların eğitimini almak istedikleri bu kursları satın alarak video, döküman gibi materyallerin yanı sıra, eğitmen ile soru cevap şeklinde tamamlayıcı eğitim uygulamalarını barındırmaktadır.

Dersler, iş ve girişimcilik, bilişim, yazılım, akademik konular, sanat, sağlık ve fitness, dil, müzik, teknoloji gibi geniş bir kategoride sunulmaktadır. Udemy ayrıca Udemy for Business’ı da sunarak, dijital pazarlama taktikleri, ofis üretkenliği, tasarım, yönetim, programlama ve daha pek çok konu hakkında 2000’den fazla eğitim kursu ulaşmasını sağlıyor. Udemy for Business ile kuruluşlar ayrıca kurumsal eğitim için özel öğrenme portalları oluşturabilmektedir.

Öğrenciler, iş veya hobileri ile ilgili becerilerini geliştirmenin bir yöntemi olarak kursları alırlar. Bazı kurslar teknik sertifikasyona yöneliktir. Udemy, ayrıca şirket çalışanları için eğitimler sunmak isteyen şirket eğitmenlerini de çekmek için özel bir çaba sarf etmektedir.

2018 itibariyle, web sitesinde 80.000’den fazla ders bulunmaktadır. Dünya çapında 24 Milyondan fazla öğrenci bu dersleri almaktadır.

Udemy’nin kurucusu kim?

Eren Bali 1984 yılında Malatya’da bir dağ köyünde öğretmen anne babanın en küçük çovuğu olarak dünyaya gelmiştir. Çocukluğu Malatya’da geçen eren bali Ankara’da ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği ve Matematik bölümlerinden çift anadal olarak mezun olmuştur. Üniversite yıllarında asıl hedefi akademisyen olmaktı. Fakat girşimcilik yönü ağır bastı ve üniversite’nin son yılında 2007 yılında Türkiye’de bir yazılım firması kurdu.

2007 yılında, Türkiye’de yaşarken bir canlı sanal sınıf için bir yazılım geliştirdi. Eğitimde fırsat eşitliğine inanıyordu ve bu konuda büyük bir problem olduğunu biliyordu. Bu nedenle geliştirdiği yazılımı herkes için ücretsiz yapmayı planladı ve geliştirdiği sistemin potansiyelinin büyük olduğunu biliyordu. Türkiye’de bulunduğu sırada Silikon Vadisindeki şirketlerle çalışıyorlardı.

İki yıl sonra 2009 yılında Silikon Vadisi’nde bir şirket kurmak için Amerika’ya taşındı. İlk bir yıl başka bir şirkette çalıştı. Bu arada okul arkadaşı Oktay Çağlar ile birlikte proje üzerinde çalışmaya devam etti.  Zaman içerisinde Udemy için eğitmenleri ayarlayacak kişi olan Gagan Biyani ile tanıştı. 2010 yılının başlarında Bali, Oktay Çağlar ve Gagan Biyani Udemy.com sitesini açtılar.

Şubat 2010’da, kurucular girişim sermayesi fonu bulmak için oldukça uğraştılar ancak Udemy fikri yatırımcıları etkilemeyi başaramadılar.  Yatırımcılar  online eğitimin daha önce çok kere denenmiş fakat başarısız olmuş, yatırım yapmaya değmeyecek bir alan olduğuna inanıyorlardı. Gagan Biyani’ye göre en az 30 yatırımcı tarafından reddedildiler. En sonunda bir yatırımcıyı ikna etmeyi başardılar ve bir milyon dolarlık bir yatırım aldılar.

Birkaç ay içinde, 1000 eğitmen yaklaşık 2 bin kurs açtı ve Udemy yaklaşık 10.000 kayıtlı kullanıcıya ulaştı. Bu olumlu piyasa tepkisine dayanarak, bir başka finansman turuna çıkmaya karar verdiler ve Ağustos ayına kadar 1 milyon dolar girişim sermayesi daha elde ettiler.

Ekim 2011’de şirket, Groupon yatırımcıları Eric Lefkofsky ve Brad Keywell’in yanı sıra 500 Startups ve MHS Capital tarafından yönetilen A Serisi fonlara ilave 3 milyon dolar daha fon elde etti.

Aralık 2012’de şirket, Insight Venture Partners’ın yanı sıra Lightbank Capital, MHS Capital ve Learn Capital tarafından yönetilen B Serisi fonlara 12 milyon dolar kazandı ve Udemy’nin toplam fonlamasını 16 milyon dolara çıkardı.

22 Nisan 2014’te Wall Street Journal’ın Dijital baskısı , Udemy’nin Baş Operasyon Direktörü Dennis Yang’ın Eren Bali’nin yerine CEO olarak görevlendirildiğini bildirdi.

Mayıs 2014’te Udemy, Norwest Venture Partners’ın yanı sıra Insight Venture Partners ve MHS Capital tarafından yönetilen bir C Serisi fonunda 32 milyon dolar daha yükseltti.

2015 yılının Haziran ayında Udemy, Stripes Group tarafından yönetilen 65 milyon $ ‘lık bir D sınıfı finansman sağladı. Şimdi Udemy, Kanada’da bir başka çevrimiçi öğrenme evi olan Skillsdox Inc ile oratklık yaptı ve Hindistan’da Beceri Okulu’nu açtı.

Haziran 2016’da Udemy, Haziran 2015’ten itibaren 65 milyon $ ‘lık D Dizisi finansmanına ek olarak Naspers Ventures’ten 60 milyon dolar daha topladı.

Udemy, 1 Haziran 2017’de şirketin yönetim kurulunun yeni yönetim kurulu başkanı olarak Kevin H. Johnson’ı hemen görevlendirdiğini açıkladı.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir