Türk Mucitler ve İcatları

turk-mucitler-icatlari

Akşemseddin

Filozof ve bir bilim adamıdır. 1389’da Şam’da doğdu ve 1459’da Bolu, Göynükte öldü. Fatih Sultan Mehmet’in hocasıydı. Mikroskopun icadından önce mikrobu keşfetti. “Hastalıkları, göremeyeceğimiz kadar küçük canlılar yaymaktadır” diye açıklamıştır.

Prof. Dr. Behram Kurşunoğlu

Trabzonlu dahi bir bilim adamıydı ve “Türk Einstein” olarak adlandırılıyordu. Modern Kuantum Teorisi üzerinde çalıştı. Dünyanın ünlü fizikçilerinden biriydi.

Biruni

973’te doğdu ve 1051’de öldü. Dünyanın kendi ekseni etrafında döndüğünğ keşfeden kişi oydu. Ayrıca Amerika, Japonya ve Ümit Burnu’nun varlığı hakkında konuşan ilk bilim adamıydı. Matematik, Jeoloji, Coğrafya, Tıp, Felsefe, Fizik, Astronomi ile ilgili kitaplar yazdı.

Cabir Bin Hayyan

Bir kimyager ve simyacı, astronom, mühendis, coğrafyacı, filozof, fizikçi, eczacı ve hekim. Atom bombası fikrini ilk ortaya atan kişidir. Atom bombasının icadından 1200 yıl önce “atomik bölünmeyi” açıklamıştır.

Cahit Arf

Cahit Arf 1910’da doğdu ve 1997’de öldü. Cebir çalışmaları nedeni ile Dünya çapında ünlüdür. Matematik biliminde, Cisimlerin kuadratik formlarının sınıflandırılımasında ortaya çıkan ve kendi adıyla anılan “Arf Sabiti“, “Arf Halkaları” ve “Arf Kapanışları” gibi terimleri bularak, matematik ve bilim dünyasına önemli katkılarda bulundu. Alman matematikçi Helmut Hesse ile birlikte, Hesse-Arf Kuramı’nı geliştirdi.

Cezeri

Otomatik cihazlar yapan ilk Türk oldu. Mühendis ve bilim adamıydı. Sibernetik biliminin kurucusu olarak adlandırılır ve en eski robotları yapan mühendistir. Su ve mekanik ekipmanların yardımıyla çalışan makineler icat etti.

Fatih Sultan Mehmet

Osmanlı İmparatorluğu Padişahı ve aynı zamanda bir mucittir. İstanbul’un fethi sırasında “Şahi” adı verilen topların icat etmiştir. Aynı zamanda onun zamanında tarihte kullanılan ilk harç yapılmıştır.

Mahmut Gazi Yaşargil

Mahmut Gazi Yaşargil bir Türk tıp bilim adamı ve beyin cerrahıdır. 1925 yılında doğdu. Mikro Nörocerrahi’nin kurucusudur. Yaşargil, epilepsi ve beyin tümörlerini kendi tasarımı aletlerle tedavi etmiştir.

Hârizmî

İlk kez cebir hakkında bir kitap yazan matematikçidir. Aynı zamanda astronom ve coğrafyacıydı. Cebirin ve Algoritma’nın kurucusudur. Kitabında (El Kitab’ül Muhtasar Fi Hisab’il Cebri ve’l Mukabele) ilk defa “cebir (cebir)” kelimesi kullanılmıştır. Ayrıca “sıfır” keşfeden ve bilinmeyen x miktarını kullanan ilk matematikçi oldu. Günümüzde bilgisayarların programlama dili Hârizmî’nin ortaya koyduğu algoritma yöntemi ile geliştirilmiştir.

Hezarfen Ahmet Çelebi

Geliştirdiği kanat sistemi ile uçabilen ilk insandır. Osmanlı döneminde 17. yüzyılda yaşadı. Galata kulesinden Üsküdar’a kadar Boğaziçi üzerinden uçmayı başardı. Süzülerek uçmanın ve Planör’ün öncülerindendir.

Mimar Sinan

Hala çözülemeyen mimari gizemlere sahip büyük mimardı. Pratik bir zekası vardı, böylece en büyük kubbeyi dört sütun üzerine yerleştirmeyi başardı.  Binaların daha sağlam olmasını sağlayan ve bina temelini sabitlemek için kullanılan ray sistemini icat etti. Selimiye Camii, Mimar Sinan’ın ustalık eseridir.

Piri Reis

Piri Reis Osmanlı Deniz Kuvvetlerinin amirali, dünyaca ünlü coğrafyacı ve haritacı idi. 1513 yılında günümüz haritaları ile neredeyse aynı olan ilk dünya haritasını çizdi. 1528’de ikinci Dünya haritasını çizdi ve bu haritada Amerika’yı ayrıntılarla gösterdi.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

7 Replies to “Türk Mucitler ve İcatları

  1. günümüzün türk bilim insani batıda gördükleri icatların yeni modellerini geliştiriyor onuda amerika için yapıyor bahanede hazır türkiyede beyin göçü yaşanıyor valla beyin göçü bilim insanımızın milletlerinden önce kendi refahlarını düşündükleri için yaşanıyor birazda kusura bakmayın avrupalılar aydınlanma çağının başladığı 16 yy da skolastik din adamları var diye avrupa fakir imkan yok diye dünyanın en güçlü devleti osmanlı yada türk islam devletleri diye osmanlıya yada türk islam devletlerine sığınmadılar kendi ülkeleri çalışa çalışa skolastik yapıyı ve fakirliği adaletsizliği sınıf ayrımını yıktılar güç ve refahın ortadoğulu türk islam medeniyetlerinde olduğu tezi yer değiştirdi sonuçta günümüzün türk dehaları suyu yapısını ölçen alet içat ededursun avrupa jetgillerde gördüğümüz gazların gücüyle çalışan uçan giysileri üretti bile aradaki fark ne yazıkki bu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir