Ütü Masasını kim buldu

Ütü masasını kim icat etti

Ütü ortaya çıktıktan sonra, çoğu kişi giydikleri kıyafetlerin kendilerine kattıkları görünüme daha fazla dikkat eder hale geldi. Ütülü kıyfetler giymek temiz ve düzenli bir insan olmanın temel noktalarından biri olmaya başladı. fakat, ilk çıkan ütü modellerini kullanmak, yani ütü yapmak kolay bir iş değildi. Kırışık kıyafete çözüm bulunmuştu yine de yeni bir sorun vardı. Kadınların bir çoğu şu soruyu soruyordu “Giysileri nerde ütüleyeceğim?” İşte bu soruna yine bir kadın çözüm buldu. Ütü masasını icat eden bir zenci kadın, mucit olarak tarihe geçti. Ütü masası, insanların ütü yapmalarını kolaylaştırdı. Zamandan, yerden ve emekten tasarruf etmelerini sağladı.

Ütü masasını icat eden bu kadın kimdi?

19. yüzyılda eski bir köle olan Sarah Boone, icadıyla sadece görkemli bir şöhret ve başarı değil, aynı zamanda icadına inanmayan ve acımasızca eleştirenlere hak ettikleri gibi bir cevap verdi. Bununla birlikte, ütü masasının icadı ile Sarah Boone’u, yararlı bir buluş için patent alan ilk Afrikalı Amerikalılar arasına soktu. Patentini 26 Nisan’da 1892’de aldı.

Bir çok kişi Boone’un ütü masasının icadını yaptığını kabul etmedi. Bazıları, bu modelin sadece başkaları tarafından yapılan daha önceki ve mevcut sürümlerin iyileştirilmesi olduğunu savunuyordu. Kıyafet ütülmek için bir masanın daha önce başkaları tarafından icat edildiğini iddia ediyorlardı.

Ütü Masasının Özellikleri

Boone’un tasarladığı ve icat ettiği ütü masası, bir takım faydalı özelliklere sahipti: Patenti görenler, ütü masasının eğri ve dar bir tasarıma sahip olduğunu farkettiler. Ayrıca tersine de çevrilebiliyordu. Bu özellikleri ile kıyafetlerin kolları, ön ve arka taraflarının ütülenmesi oldukça kolaylaşıyordu.

Diğer İlk Ütü Masaları

Kayıtlara göre, ütü masası ile ilgili bir kaç tane daha patentli buluş vardır.

Biri J. Harvey ve J. Vanderberg’e verilmişti. 1858 yılında bir ütü masası icadı ile ,ilgili patent aldılar. bu patent ütü masası olarak bilinen bir ürün için verilen ilk patent olduğu söylenmektedir.

Başka bir patent 1867’de JN Brewster tarafından alındı. Yapılan model ütü masası ve dolap olarak bilinen bir Murphy yatak tipine benzer bir modeldi. Brewster’ın tasarımı ortaya çıktığında, ilk “ütü masası” terimi kullanıldı ve diğer sonraki bütün modellerde aynı isim kullanıldı. Bu tasarımın en iyi özelliklerinden biri, katlandıktan sonra dolabının içine saklanabilir olmasıdır.

1871’de, başka bir mucite başka bir ütü masası modeli için patent verildi.

Sarah Boone’un ütü masasını icat eden ilk kişi olduğu söylenemez fakat aynı ürünü icat eden diğerlerinden daha fazla bilindiği bir gerçektir. Ayrıca kimin icadı sorusu üzerine odaklanmak yerine, yapılan değişiklikler, yenilikler ve elde edilen faydaya daha çok verilmelidir. İşte bu nedenlere dayanarak Sarah Boone’un ütü masası daha bilinir ve kabul edilir olmuştur.

Temelde ütü masası için çalışmalar yapan mucitlerin her biri insanların ütü yaparken karşılaştıkları sorunları çözmeyi amaçlamıştır.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir