Ütüyü Kim Buldu

utu

Ütüyü kim icat etti. Ütü icat edilmeseydi eğer insanlar kıyafetlerini yıkandıktan sonraki buruşuk halleriyle giymek zorunda kalacaklar yada kıyafetleri düzleştirmek için oldukça çaba sarf edeceklerdi. Ütünün icat edilmesinde ev hanımlarının kıyafetleri yıkadıktan sonra düzelştirmek için katlandıkları zorluklar önemli yer tutmaktadır. Bu zorlukların herkes farkında iken harekete geçen kişi bir Amerikalı olan Henry W. Seely‘dir.

Bir New Yorklu olan Henry W. Seely 6 Haziran 1882 yılında ilk elektrikli ütünün patentini almıştır. 2 Temmuz 1854 yılında Kentucky Richville’ de doğan Henry W. Seely ütüyü icat edene kadar bir irili ufaklı bir çok icadına patent almış bir mucittir. Hatta Thomas Edison’un ampulüne benzer bir icadı da vardır.

İlk Ütü Modelleri

Üretilen ilk modellerde alt tarafta bulunan metal baskı alanının elektrikle ısıtılmasında karbon ark yöntemi kullanılmaktaydı. Bu yöntem kıyafet üzerine baskı yapıldığında alt kısmın ısınmasını sağlıyordu fakat çok güvensiz bir yöntem olduğundan çok kısa bir dönem kullanıldı.

Ütü ile İlgili Diğer Erken Buluşlar

İlk çıkan ütülerin güvenliği ile ilgili kaygılar Crompton Co ve General Electric Şirketleri işbirliği ile 1892 yılında ilk rezistanslı ütü modelleri tanıtıldı. İlk buharlı ütüler 1950 lerin başında piyasaya çıktı.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın