WD-40 kim buldu

Eğer bir şey yağlamak için WD-40 kullandıysanız, kimin icat ettiğini ve adının neden WD-40 olduğunu merak etmiş olabilirsiniz. İşte cevapları bu yazımızda yer alıyor.

WD-40’ı üreten şirketin açıkladığına göre, WD-40 kelimenin tam anlamıyla “Water Displacement 40th attempt”. Yani suyun yerini değiştirmek için yapılan 40. girişim. 1953’te WD-40’ın geliştirilmesine yardım eden kimyager olan Norman Larsen tarafından kullanılan laboratuar kitapçığının adı budur.

Norman Larsen, suyun yerini değiştirerek korozyona karşı bir formül oluşturmaya çalışıyordu. Norm’un ısrarcılığı sayesinde, 40. denemesinde WD-40 için formülünü mükemmelleştirdiğinde gerçekten başarılı oldu.

Rocket Chemical Company

WD-40, San Diego, California’daki Rocket Chemical Company’nin kurucuları tarafından icat edildi. Ekip, havacılık endüstrisinde kullanım için endüstriyel pas önleme solventleri ve yağ gidericiler üzerinde çalışıyorlardı. Bugün, San Diego, California merkezli WD-40 Şirketi tarafından üretilmektedir.

WD-40, ilk önce Atlas Füzesinin dış yüzeyini pas ve korozyondan korumak için kullanıldı. Ev kullanımında da faydalı olabileceği keşfedildiğinde, Larsen genel tüketici kullanımı için WD-40’ı aerosol teneke kutularla piyasaya sürdü ve ürün 1958’de halka satılmaya başladı. 1969’da Rocket Chemical Company, tek ürünü olan WD-40’dan sonra şirketin adını da WD-40 olarak değiştirdi.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir