Yara Bandını kim buldu

yara-bandi

Yara bandını kim icat etti

Joseph Lister‘in (1827-1912) antisepsi alanındaki buluşlarını gazlı bez ve yara bandıyla ticari başarıya dönüştüren, 1876’da Lister’i Philadelphia Tıp Kongresi’nde dinleyen ve iki kardeşini bu alana yatırım yapmaya ikna eden Robert Johnson oldu.

Bir eczacılık şirketine ortak olan Johnson 1880’lerde kardeşleriyle Johnson & Johnson şirketini kurdu ve steril ve paketlenmiş hidrofil pamuklu gazlı bez üretmeye başladı. En ücra yerlere steril gazlı bez ulaştıran şirket büyük başarı kazandı.

1912’de tıp alanında yeni ürünlere el atan, Johnson Bebek Pudrası’nı da piyasaya veren büyük bir şirket olmuşlardı. 1920’de şirketin müdürü olan James Johnson, şirket çalışanlarından Earle Dickson‘un evinde gazlı bezleri bölüp yapışkan bandların ortasına yerleştirerek küçük yaralarda kullanmak üzere hazırladığını öğrendi ve bantların yapışkan kısımlarını geçici olarak kapatmak üzere lif kullanılarak küçük yara bantlarının önceden hazırlanabileceği önerisini hemen kabul etti.

Band-Aid (yara bandı) adı verilen ürün yavaş yavaş tanındı. İzci ve kasaplara bedava dağıtılan yara bandı 1924’ten itibaren makinede üretilmeye başlandı. 1928’de yara bandlarına, hava almasını sağlamak üzere delikler açıldı.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın