A’dan Z’ye İcatlar – L harfi ile başlayan icatlar

Lastik Bant

İlk lastik bant 1845 yılında kauçuk üretim şirketi Messers Perry ve Co.’nun sahibi Londra, İngiltere’deki Stephen Perry tarafından üretildi. Perry kağıtları veya zarfları bir arada tutmak için lastik bandı icat etti. Bu lastik bant vulkanize kauçuktan yapılmıştır. Ayrıca para bantı olarak da adlandırılır.

Lateks

Lateks (kauçuktan yapılmış doğal, esnek bir madde) kauçuk ağaçlarından ekstrakte edilir. Kauçuk ağaçları, tropikal (sıcak) alanlarda yaşayan büyük ağaçlardır (spurge familyasına, Euphorbiaceae familyasına). Bu ağaçlar, kabuk katmanlarında üretilen lateksleri için yetiştirilmektedir. Pará kauçuk ağacı (Hevea brasiliensis) Güney Amerika yağmur ormanlarında yetişir ve boyu 30 metreye kadar uzar. 1876’da Henry Wickham Brezilya’nın alt Amazon bölgesinden Pará kauçuk ağacı tohumlarını Londra, İngiltere’ye getirdi. Fideler Londra’da yetiştirildi ve Seylan ve Singapur’a gönderildi. Kauçuk ağaçlarının latekslerini çıkarma tekniği, güneydoğu Asya’da geliştirildi (bundan önce, ağaçlar kauçuğu çıkarmak için kesiliyordu). Ticari kauçuk üretimi şu anda Malezya, Tayland, Endonezya ve Sri Lanka’da ve az miktarda Güney Amerika’da gerçekleşmektedir.

Lego

Lego (TM) parçalar halinde, birbirine kenetleme yoluyla farklı şekiller yapılabilen bir plastik oyuncaktır. LEGO oyuncak şirketi 1932’de Danimarka’lı Ole Kirk Christiansen tarafından kuruldu, ancak şirket daha sonra çoğunlukla ahşap oyuncaklar sattı. LEGO kelimesi, “iyi oynamak” anlamına gelen iki “LEg GOdt” sözcüklerinden oluşuyordu. Christiansen, Danimarka’daki Billund köyünde bir marangozdu. Kilitlenen plastik bloklar (saplama ve boru bağlantı sistemi) Godtfred Christiansen (Ole’nin oğlu) tarafından icat edildi ve 1958’de patenti alındı. Lego oyuncakları ilk kez 1961 yılında ABD’de satıldı. LEGO insan figürleri 1974 yılında tanıtıldı.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir