A’dan Z’ye İcatlar – S harfi ile başlayan icatlar

Sakız

Sakız, 1906’da Frank Henry Fleer tarafından icat edildi ancak çok başarılı olamadı. Fleer’in “Blibber-Blubber” formülasyonu çok yapışkandı. 1928’de Walter E. Diemer “Double Bubble” adlı sakızı için daha üstün bir formül geliştirdi.

Sağlık Topu

Sağlık topu, dayanıklılık eğitiminde kullanılan ağır bir toptur; Sağlık topları 2 ila 60 kilo arasındadır. Sağlık topu, on dokuzuncu yüzyılın güreş şampiyonu ve boks antrenörü William “Iron Duke” Muldoon tarafından icat edildi.

Saksafon

Antoine-Joseph (Adolphe) Sax (1814 – 4 Şubat 1894), saksafon icat eden Belçikalı müzik aleti üreticisi ve müzisyen (klarinet çalıyordı) idi. Sax, önce icat ettiği ahşap saksafonu1841 Brüksel Sergisinde sergiledi ve 1846’da patentini aldı.

Sandviç

Sandviç John Montagu, (1718-1792) tarafından icat edildi. Yaklaşık 1762 yılında normal bir yemek yemek için çok meşgul olmasından dolayı etlerin ekmek içerisine koyularak servis edilmesini istedi. Böylece yemek terken aynı zamanda çalışabiliyordu.

Scrabble

Sözcük oyunu Scrabble®, 1948’de Amerikalı bir Mimar olan Alfred Mosher Butts tarafından geliştirildi. James Brunot, oyunda yenilikler yaptı ve kuralları basitleştirdi. 1 Aralık 1948’de oyunun telif haklarını aldı.  Yaklaşık 4 yıl süren hafif satışlardan sonra Scrabble® dünya çapında bir başarı elde etti.

Segway

Dean Kamen, birçok devrimci cihazı icat eden ve 35’in üzerinde ABD patenti bulunan bir Amerikan mucittir. İcat ettiği Segway, şarj edilebilir elektrikli, tek kişilik bir araçtır.

Sekstant

Sekstant, enlemi belirlemek için kullanılan astronomik bir araçtır. Bunu, güneş, ay ve yıldızların yüksekliği gibi açısal mesafeleri ölçerek yapar. Sekstant, hem İngiltere’de hem de Amerika’da 1731’de bağımsız olarak icat edildi. Sekstant astrolabın yerini aldı. Sekstnat kelimesi, “dairenin altıda biri” anlamına gelen Latince kelimeden gelir.

Selofan

Selofan, birçok ambalaj tipinde kullanılan, ince, şeffaf, su geçirmez bir koruyucu filmdir. 1908 yılında İsviçre kimyageri Jacques Edwin Brandenberger tarafından keşfedildi. Başlangıçta selofanın kumaş üzerine suya dayanıklı bir tekstil malzemesi olarak kullanılması amaçlamıştı, fakat kumaş için  kırılgan ve kullanışlı değildi. Daha sonra selofan tek başına çok kullanışlı bir ambalaj malzemesi olduğunu kanıtladı. Dupont şirketindeki kimyagerler 1927’de selofan su geçirmez hale getirdiler ve daha sonra Selofan’ın haklarını satın aldılar.

Ses Kaydedici

Fonograf, ses kaydetmek için kullanılan cihazdır. Sesleri kaydedip çalmak için ilk makine Thomas Alva Edison tarafından 1877’de icat edildi.

Silindir Kilit

Linus Yale Jr (1821-1868), silindir kilidini ve diğer anahtar ve kombinasyon kilitlerini geliştiren bir Amerikan makine mühendisidir. Yale’in babası Linus Yale, 1848’de daha eski bir bijon kilidi icat etmiştir. Linus’un kilidi tırtıklı kenarları olan daha küçük, düz bir anahtar kullanıyordu. (bugün hala kullandığımız gibi).

Slinky

Mühendis Richard James (1914-1974) 1943’te Slinky’yi icat etti. James’in gemilerdeki hassas ekipmanları desteklemek için yaylar geliştirdiği sırada  bu icat kazayla geldi. James, 10 saniyede 24 metre çelik telden Slinky yapabilecek bir imalat makinesi icat etti. Eşi Betty James (1918-) Slinky ismini buldu ve onu üreten şirketi yönetti.

Silly Putty

Silly putty, 1943 yılında II. Dünya Savaşı sırasında sentetik bir kauçuk keşfetmeye çalışan General Electric mühendis James Wright tarafından icat edildi. Borik asit ve silikon yağı, garip bir polimerize bileşik oluşturdu. Wright bu bükülgen, bu silikon polimer madde için hiçbir kullanım alanı  bulamadı. Pazarlamada çalışan Peter Hodgson 1949’da silikon polimerin geleceğini bir yenilik oyuncağı olarak gördü ve başarılı oldu. Silly putty, Apollo 8 Astronotları tarafından 1968’de aya bile götürüldü.

Soda (Karbonatlı Su)

İnsanlar, tarihi öncesi çağlardan beri doğal olarak karbonatlanmış su (karbondioksit kabarcıklı su veya maden suyu) içiyorlar. İngiliz kimyager Joseph Priestley, 1767’de sıvılara gazlar ekleyerek ilk yapay olarak üretilen karbonantlı suyu üretti. 1770’de İsveçli kimyager Torbern Bergman kireç taşı ve sülfürik asit kullanarak karbonatlı su üretmek için bir cihaz icat etti.

Selüloit

Selüloit, selülozdan yapılmış bir plastiktir (bitkilerden türetilmiştir). Bu çok yanıcı madde, 1869 yılında Amerikalı mucit John Wesley Hyatt tarafından icat edilmiştir. Bilardo topları için kullanılan fildişi yerine icat edilmiştir ayrıca fotoğraf kâğıdı, film şeridi ve tarak yapımında kullanılmaktadır. Selüloit, icat edilen ilk plastiklerden biriydi.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir