A’dan Z’ye İcatlar – K harfi ile başlayan icatlar

Kağıt

Kağıt, odun hamurundan veya diğer elyaf malzemelerden yapılmış kırtasiye malzemesidir. Neredeyse 5000 yıl önce, eski Mısır’da, papirüs bitkisi işlenmiş ve kağıt olarak kullanılmıştır. Papirüs kağıdı, suya batırılmış, tahıllarla dik açılarla preslenen ince papirüs tabakalarından yapılmıştır. Bitkinin yapışkan sutu, ince tabakaları birbirine yapıştıracak şekilde sağlam bir yazı yüzeyi oluşturmuştur. Papirüs (Cyperus papyrus cinsi ve türüdür), Mısır’ın Nil vadisine özgü çimen benzeri bir su bitkisidir.

Kağıt, bitki liflerinden oluşan bir hamuru öğüterek, ince tabakalar halinde biçimlendirerek ve bir formda kurutarak yapılır. Bu süreç MS 105 yılında yaklaşık 2000 yıl önce Çinli bir devlet memuru ve Çin İmparatorluk Mahkemesi üyesi Ts’ai Lun tarafından icat edildi; Aslında ipek üretiminden kalan atıkları kullandı. Erken Çin kağıdı dut ağacının kabuğundan ve diğer bitki liflerinden yapılmıştır.

Kaleydoskop (Çiçek Dürbünü)

Bir kaleydoskop aynalar ve renkli cam kırıkları kullanarak; her seferinde farklı, güzel ve renkli desenler üreten, içine bakılan bir tüptür. Kaleidoscope İskoç fizikçi Sir David Brewster (1781-1868) tarafından icat edildi; 1817’de kaleydoskopu patentledi.

Kan Bankası

Kan bankası fikri, Dr. Charles Richard Drew (1904-1950) tarafından başlatılmıştır. Dr. Drew, bir kan bankası fikrini başlatan bir Amerikan tıp doktoru ve cerrahıydı. Kan plazmasının tam kandan daha uzun süre dayandığını keşfetti ve uzun vadede korunması için bir sistem kurdu. Fikirleri tıp alanında devrim yarattı ve pek çok hayatı kurtardı. Dr. Drew, NY New York’taki Presbiteryen Hastanesinde ilk kan plazması bankası kurdu ve işletti. Drew’un projesi, Kızıl Haç’ın kan bankaları sistemine model teşkil etti.

Kakao Tozu veya Toz Kakao

Coenraad Johannes Van Houten (1801-1887), 1828 yılında kavrulmuş kakao çekirdeklerini (çikolata kaynağı) kakao tozu haline getirmek için kullanılan işlemi icat eden Hollandalı bir kimyager ve çikolata üreticisidir. Yöntemi, kakao çekirdeğinden kakao yağının çoğunu hidrolik bir pres kullanarak çıkarttı ve alkalik tuzları (potasyum karbonat veya sodyum karbonat) ekleyerek kakao tozu elde edilmesine dayanıyordu ve ucuz bir yoldu. Kakao tozu süt ve su ile kolayca karışacak şekilde kullanışlıydı. Ortaya çıkan kakao tozu, çikolatalı süt, diğer kakolu içecekler ve yiyecekleri yapmak için kullanılmaktadır.

Kaldıraç

Kaldıraç, en temel araçlardan biridir; muhtemelen tarih öncesi çağlarda icat edilmiş ve kullanılmaya başlanmıştır. Kaldıraçlar ilk olarak M.Ö. 260’da antik Yunan matematikçisi Archimedes (M.Ö. 287-212) tarafından tanımlanmıştır.

Karbon Filament

Lewis Howard Latimer (1848-1928),  Edison’un araştırma ekibinin üyesi olan bir Afro-Amerikan mucittir. Latimer, yeni icat edilen akkor ampulünü (1881’de patenti alınan) bir karbon filament icat ederek geliştirmiştir.

Karavel

Karavel (Karvel), 1400’lü yılların sonlarında Portekizliler tarafından geliştirilen hafif bir yelkenli gemidir ve 300 yıl boyunca kullanılmıştır. Portekizliler  bu gemiyi Afrika sahillerini keşfetmelerine yardımcı olsı için geliştirdi.

Kedi Gözü Reflektör

Kedi göz yol reflektörü sayısız hayatı kurtaran basit bir icattır. Bu ucuz cam ve kauçuk reflektörler düzenli aralıklarla karayoluna döşenir ve sürücülerin gece yolun kenarlarının neresi olduğunu görmelerine yardımcı olur. Bu cihaz, 1933’te Yorkshire, İngiltere’den Percy Shaw tarafından icat edildi. Sisli bir gecede karanlık, virajlı bir yolda araba kullanırken bir yamaçta duran gerçek bir kedi hayatını kurtardı. Kedinin gözleri arabasının ışıkları nedenyle parladığında uçurumdan aşağı düşmekten son anda kurtuldu. Shaw’ın icadı bir kedinin gözlerinin yansıtma özelliğini taklit etmektedir. Onun icadı nedeniyle, Shaw, 1965 yılında İngiltere Kraliçesi Elizabeth tarafından İngiliz İmparatorluğu Emri (“OBE”) ödülüne layık görüldü.

Kevlar

Kevlar (poli [p-fenilenetereftalamid]), aynı ağırlıktaki çelikten beş kat daha güçlü bir polimer lifidir. Kevlar, kurşun geçirmez yelek, kask, tramplen, tenis raketleri ve diğer yaygın kullanılan nesnelerde kullanılır. Kevlar Stephanie Louise Kwolek tarafından icat edildi ve 1971’de DuPont tarafından pazarlandı.

Kibrit

Emniyet kibitleri, 1855’te İsveç’in Johan Edvard Lundstrom tarafından icat edildi. Lundstrom’un yeni kibriti, ateş yakmak için ilk basit ve güvenli yoldu. Yeni emniyet kibriti, yalnızca kutunun kenarına eklenen özel olarak hazırlanmış yüzeye sürtülerek yakılabilir. Lundstrom kibrit kutusunun dış tarafında bulunan pürüzlü kağıda kırmızı fosfor ekledi, diğer ateşleme kimyasalları da kibritin baş kısmındaydı. Önceki kibritlerde kullanılan sarı fosfor, insanlarda hastalığa neden oluyordu.

K’NEX

K’NEX olarak adlandırılan oyuncak yapı seti, 1990 yılında Joel Glickman tarafından icat edildi. Joel düğün sırasında heyecandan elinde pipetlerle oynamaktaydı ve bazı basit konektörlerle bunu büyük bir yapı seti haline getireceklerini fark etti. Plastik çubuk ve bağlantı konstrüksiyonu kısa süre içinde dünya çapında popüler hale geldi. K’NEX, özel sektöre ait bir şirket olan K’NEX Industries, Inc. tarafından üretilmekte ve oyuncak şirketi Hasbro tarafından dağıtılmaktadır.

Kulak Çubuğu

Kulak çubuğu 1920’li yıllarda Leo Gerstenzang  (Polonya doğumlu bir Amerikalı) tarafından icat edildi. Karısı, bebeğin kulaklarını temizlemek için bir kürdan kullanmıştı. Bunu gören Leo, kulak çubuğunu düşündü. Leo Gerstenzang’ın orijinal kulak çubukları, her iki uçta da pamuk bulunan bir ahşap çubuktan oluşuyordu; Daha sonra ahşap yerine beyaz mukavva kullanıldı. Gerstenzang, Infant Novelty Company’yi kurdu ve kulak çubuklarını satmaya başladı. Doktorlar bugün, kulakları temizlemek için kulak çubuğu kullanılmasını doğru bulmuyorlar. Bununla birlikte, kulak çubukları, mücevherat veya bilgisayar tuşları arasındaki boşluklar gibi küçük alanların temizlenmesi, yapışkan tutkal uygulama, boya sürme vb. gibi pek çok kullanım alanına sahiptir.

Külotlu Çorap

Külotlu çorap 1959’da ABD, Kuzey Carolina’daki Allen Gant tarafından icat edildi. Bu yeni iç çamaşırı çorap karışımı, mini etek moda olduğu zamanlarda popüler oldu ve jartiyer kemeri ile tutturulan naylon çorapların yerini aldı. Jartiyer mini eteğin altından görünüyordu. İlk olarak külotlu çorap üreten şirket olan Glen Raven Mills tekstil fabrikası John Gant’ın torunu tarafından kuruldu.

Küre Dünya Haritası 

Martin Behaim (1459-1537) bir Alman harita yapımcısı, seyyah ve tüccardı. Behaim, “Nürnberg Dünya Küresi” olarak anılan en eski dünya küresini  yaptı. 1490-1492 yılları arasında yapılan küre projesine ressam Georg Glockendon da yardım etti. Behaim daha önce Portekiz’e bir tüccar olarak (1480’de) gemi yolculuğu yapmıştı. Keşifler ile ilgili konularda Kral II. John’a danışmanlık yapmıştır. Batı Afrika sahiline 1485-1486 arası bir yolculukta Portekizli kaşif Diogo Cam’a (Cão) eşlik etti; Bu gezi sırasında Kongo Nehri’nin ağzı keşfedildi. 1490’da Nürnberg’e döndükten sonra, Behaim dünya küresinin yapımına başladı (ki o zamanlar Behaim’in yola çıktığı bölgelerde, o zamanlardaki diğer haritalar çok hatalıydı). Bir zamanlar Behaim’in haritalarının Columbus ve Magellan’ı etkilemiş olabileceği düşünülmektedir. Behaim de bir Usturlap geliştirmiştir. Behaim’in küre dünya haritası şimdi Nürnberg’deki Alman Ulusal Müzesi’nde sergileniyor.

Konserve Kutusu ve Konserve Açacağı

Gıdaları muhafaza etmek için bir metal kutu, İngiltere Londra’dan bir Peter Durand tarafından 1810’da icat edilmiştir. Teneke kutular uzun süre yiyecekleri koruyabilmektedir. Yaklaşık 50 yıl kadar insanlar, konserve kutusunu açmak için, çekiç ve keski kullanmak zorunda kaldı.

Konserve Açacağı, 1858 yılında ABD, Connecticut, Waterbury’deki Ezra Warner tarafından icat edildi. Warner’ın cihazı bir kol ve keskiden ibaretti.

Konserve Açacağı, 1870 yılında West Meridian, Connecticut, ABD’den William Lyman tarafından geliştirildi. Lyman’ın cihazında keskin kenarları olan dönen bir tekerlek vardı. Cihazı sadece tek bir boy konserve kutusuna göre yapılmıştı. Kutuyu açmadan önce ortasında bir delik açıyordu.

Tırtıklı bir tekerlek kullanılarak yapılan modern konserve açıcı 1925 yılında icat edildi.

Kontakt Lens

Kontakt lensler göze temas eden küçük çıkarılabilir objektiflerdir (doğrudan göz korneasının üzerine takılır). Gözlükler gibi, kullanıcının görüşünü geliştirirler. Leonardo da Vinci (yaklaşık 1508) ve daha sonra René Descartes (yaklaşık 1636-1637) tarafından bu tür objektifler düşünülmüştü fakat yapılmadı.

Kontakt lens, 1887’de Alman fizyolog Adolf Eugen Fick (1829-1901) tarafından icat edildi. Önce lensler hayvanlarda denendi ve daha sonra insanların kullanımına sunudu. Bu lensler koyu kahverengi camdan yapılmıştı ve 18-21 mm çapındaydı. Lensler August Muller tarafından 1889’da geliştirildi; Miyopi için düzeltilmiş lensler yaptı.

Plastik kontakt lensler ilk olarak California’da gözlükçü Kevin Tuohy tarafından 1948’de yapılmıştır. 1970’lerde yumuşak kontakt lensler (hidrofilik lensler) ve hava geçirgen lensler  icat edilmiştir.

Kot Pantolon

Levi Strauss (1829-1902), jean kumaş geliştirip pazarlayan ilk girişimcidir. Strauss, Buttenheim, Bavyera, Almanya’da terzi olarak eğitim aldı. 1853’te New York’a ABD’ye gitti. Strauss, 49lulara (Kaliforniya’yai altın için gelen insanlar, 1849) çadır ve nevresim gibi tekstil malzemeleri sattı. 1873’te, Nevada terzi dükkanı olan Strauss ve Jacob Davis, sağlam iş tulumunun baskı noktalarında bakır perçinleri kullanma fikrini (Davis tarafından geliştirilen) patentledi. “Bel tulumları” olarak adlandırılan ilk levis kotlar kahverengi bir kanvas çadır bezi ve koyu mavi denim kumaşıyla üretildi. İlk kanvas kumaş pantolonlar çok başarılı olamadı, bu yüzden çok satılmadı. Daaha sonra denim kumaş pantolonlar konfeksiyon sektöründe devrim yarattı.

Körler Alfabesi

Braille, gözleri görmeyen insanların okuyabilmesi için kullanılan kabartmalı bir noktalama sistemidir. Louis Braille (1809-1852) bu alfabeyi 1829’da icat etti. Çocukken kör kalan Louis Braille bu olağanüstü sistemi ilk gençlik yıllarında keşfetti. Braille, “Kelimeleri, Müziği ve Düz Şarkıları Noktalar Yoluyla Körlerin Kullanımı ve Onlarla Düzenleme Yöntemi” adıyla yayınladı ve bugün dünya çapında yöntem halen kullanılmaktadır. Ölümünden sonra Louis Braille, Fransız ulusal kahramanı olarak Paris’teki Panteon’a gömüldü.

Körler Alfabesi Daktilosu

Braille Daktilosu (ayrıca bir Braillewriter veya Brailler denir), Frank Haven Hall tarafından 1892 yılında icat edildi. Hall, Illinois Görme Engelliler Enstitüsü müfettişi idi. Braille daktiloları Harrison & Seifried firması Chicago, Illinois, ABD’de üretildi. Hall icatını 27 Mayıs 1892’de Illinois’de Jacksonville’de tanıttı. Louis Braille’in sistemindeki kabartmalı noktalarını kağıda döken insan oldu.

Kalem – Kurşun Kalem

İngiltere’de büyük bir grafit madeni keşfedildiğinde, 1564’te kurşun kalem (kurşun içermiyordu) icat edildi. Saf grafit ince levhalar halinde ve ardından kare çubuklar şeklinde kesildi. Grafit çubuklar elle oyulmuş ahşap tutacakların içine yerleştirilerek kurşun kalemler oluşturuldu. Adı yanlışlıkla kurşun kalem olarak adlandırıldı – o zaman, grafitin karbondan oluştuğu bilinmiyordu, kurşuna benzediği için kara kurşun veya “plumbago” olarak adlandırıldı.

1795 yılında, Nicholas Jacques Conte (Napolyon’un ordusunda bir Fransız subayı), istenilen sertlikte kalem yapmak için modern yöntem olan killi grafiti ateşte pişirme yönteminin patentini aldı. Grafit tos haline getiriliyor, kille karıştırılıyor ve ateşte pişiriliyordu. Bu sayede istenilen sertlikte kalem içi yapılabiliyordu.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

One Reply to “A’dan Z’ye İcatlar – K harfi ile başlayan icatlar”

  1. kırmızı civa var mı varsa kim buldu neden bulunma ihtiyac oldugu hakında bilginizi arzederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir